Azerbaycan Cumhurbaşkanı İmam Hamaney’le Görüştü (Foto)

0

İran İslam İnkılâbı Rehberi İmam Hamaney, bugün öğleden sonra Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i kabul etti. İnkılâp Rehberi kabulü sırasında İran ve Azerbaycan arasında birçok ortak noktanın bulunduğunu ama bunların içinde en önemli olanınsa dinsel ve mezhepsel olduğunu vurgulayarak şu hatırlatmalarda bulundu: İslami öğretileri yaymak ve dini değerlere saygı, tehditler karşısında halkın çoğunluğunun desteğini arkanıza almanıza yardımcı olacaktır.

İmam Hamaney, İran İslam Cumhuriyeti’nin, Azerbaycan Cumhuriyeti’ne bakış açısını komşuluk ve dostluktan da öteye, kardeşlik olarak tanımladı ve sözlerine şöyle devam etti: Siyasi istikrar ve emniyet aynı zamanda Azerbaycan halkının huzur ve refahı bizim için çok önemlidir, her iki ülke ekonomi alanında ve diğer alanlarda işbirliğini artırmalıdır.

İnkılâp Rehberi, İran ve Azerbaycan’ın inanç olarak aynı mezhebe sahip olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: Azerbaycan halkının İslami ve Şiilik inancına sahip olması, büyük bir sermayedir. Devlet halkın inancına ne derece saygı gösterirse, halkta düşmanların komploları karşısında o derece devletine sahip çıkar.

İmam Hamaney, tekfirci gruplarla mücadele etmeyi milletler arasında yaygınlaştırmak, İslami faaliyetlerin güçlenmesine neden olacak dedi ve şunları ekledi: Azerbaycan dini açıdan büyük İslam alimlerinin yetiştiği bir ülkedir, Azerbaycan halkı bilinçli ve uyanık bir halktır, devletin dini faaliyetlerde halka yardımcı olması, halkın duygularını okşamada etkili olacaktır.

İmam Hamaney, Azerbaycan Cumhurbaşkanı’nın her iki ülkeyi tehdit eden unsurların genelde aynı şeyler olduğu sözüne atıfta bulunarak şunları ekledi: İslam ve Şii öğretilerini yaymak, Allah’ın yardımı ve Pak İmamların (a.s) zorluklar ve sıkıntılar karşısında inayetine mazhar olmaya vesile olacaktır.

Görüşme sırasında İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de hazır bulundu, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Tahran ve Bakü arasında ki yakın ve sıcak ilişkiye değinerek, her iki kardeş ülkenin kültürel, tarihsel ve dinsel anlamda çok eskiye dayanan bağları olduğunu vurguladı.

İlham Aliyev, iki ülke arasında imzalanan yaklaşık 10 anlaşmayı, iki kardeş ülke arasında ki ilişkilere bağladı ve şöyle konuştu: Ticaret, taşımacılık, enerji ve Sanayi dallarında çok büyük adımlar atıldı, iki ülke arasında ki işbirliğinin gelişmesi için elimizden gelen tüm çabayı göstereceğiz.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı, İran ve Azerbaycan’ı uluslararası siyasi arena’da aynı ideolojiye sahip iki ülke olarak tanımladı ve şöyle söyledi: İran dünya çapında emniyet ve güvenin sağlanması için çok büyük adımlar atmakta ve bizim için İran’ın güvenliği bizim güvenliğimiz demektir.

Aliyev, her iki ülkeyi tehdit eden unsurları aynı kaynaktan beslenmektedir diyerek sözlerini şöyle sürdürdü: Bu ziyaretimiz sırasında İran ile terörizm’e karşı ortak hareket etme kararı alarak, bölgeyi daha güvenli bir hale getirmeye çalışacağız.

İlham Aliyev, Azerbaycan devletinin İslami değerlere saygı gösterdiğinin altını çizerek şunlara değindi: Azerbaycan bağımsızlığına kavuştuğu günden buyana, ülkede yaklaşık olarak 2000 cami yapıldı, bunun yaklaşık 1000’i benim hükümetim zamanında inşa edildi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı, görüşmesinin sonunda İmam Hmaney’e hitaben şunları söyledi: İslam ve Şiilik Azerbaycan’da halk tarafından sevilmekte ve sizin gibi büyük bir şahsiyetin bölgede ki varlığı da bizlere fazlasıyla enerji vermektedir.