Arabistan’la İran ve Yemen aleyhinde komplo kurduk

0

Katar Eski Başbakanı “Hamad b. Casim Âli Sani” Arabistan ve bazı körfez ülkeleriyle İran ve Yemen aleyhinde komplolar kurduklarını, fakat yaptıklarından pişman olunca Arabistan’ın düşmanına dönüştüklerini söyledi.

Kanada kanallarından birine konuşan Hamad b. Casim, Arabistan’la yaşanan son ihtilafları hakkında açıklama yaptı.

Eski Katar Başbakanı, Yemen ve İran aleyhinde yapılan birçok komploda Suudilerle ortak olduklarını itiraf ederek “Suudili kardeşlerimizden bunu beklemiyorduk. Bu kabul edilir bir şey değil. Zannedersem Suudili yöneticiler siyasette henüz yeni ve tecrübesizler” diye konuştu.

Hamad bin Casim bölge siyasetlerinin yanlış olduğunu anladıklarını itiraf ederek şöyle konuştu: “Evet biz bölgeye dönük bazı siyasi hesap kitaplarda yanlış yaptık. Fakat bunları Körfez ülkelerinin memnun etmek için kaptık. Arabistan İran’a karşı Amerika ve İsrail’in emir ve isteklerini yerine getiriyor. Bu yolda çok para da harcıyor. Biz Yemenli kardeşlerimize karşı yapılan insan dışı saldırılara ortak olduk. Fakat bu saldırılardan pişman olup, hem siyasi hem savaş meydanı kayıplarına neden olan saldırıların durmasını isteyince düşmana dönüştük.” dedi.

Teröristlerin çoğu ya Suudi ya da Suudi camilerinde Vehhabi eğitimi görmüşler” diye konuştu.
Katar’ı tehdit eden Suudi veliahdı Muhammed b. Salman’a da cevap veren Katar Eski Başbakanı “Biz siyasette yeni olanlar ve ahmaklara cevap vermiyoruz.

Şu da bilinmelidir ki biz kolay lokma değiliz. Küçük bir ülke olduğumuz doğrudur, fakat güçlü ve uluslararası itibarı olan bir ülkeyiz” dedi.