Arabistan Suriye’ye Girerse İran Ne Yapacak?

0

İran Hatemu’l Enbiya Hava Savunma Üssü Komutanı Emir Ferzad İsmaili; Suriye hükümetinin izni olmadan, bölge topraklarına müdahale etmeninin yıkıcı sonuçlar doğuracağını belirterek Suudi Arabistan’ın Suriye’ye karadan asker sevkiyatı yapacağı iddialarıyla ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu:

“Suriye büyük bir İslam devletidir ve resmi bir hükümete sahiptir. Aynı zamanda Suriye halkı da mert insanlardır ve yaklaşık beş yıldır teröristlerle mücadele etmektedirler. Bu devletin izni olmadan yapılan bir müdahale yenilgi ve hüsrandan başka bir sonuç doğurmayacaktır.

Eğer birinin hayırlı bir niyeti varsa bunu yaptıklarıyla ispat etmelidir. Hükümetin izini olmadan bir müdahaleye kalkışmanın hayırlı bir tarafı yoktur ve böyle bir durum iftihar sebebi değildir.”

Arabistan Suriye’de varlığını göstermeyi ve oraya müdahale etmeyi düşüneceğine, Yemen’de çocukları öldürmeyi ve kan dökmeyi bırakmayı düşünmelidir.”

İsmaili, İran’ın Suriye’ye yöneltilen tehditlere karşı bölgede nasıl bir yol izleyeceğiyle ilgili şöyle konuştu: “İran’ın hareketi Rehberimizin ’de ifade ettiği gibi istişare ile yapılmaktadır ve her ne zaman Suriye Hükümeti İran’dan hava savunmasında yardım isterse, İran bütün gücüyle yardım edecektir.”

Hatemu’l Enbiya Hava Savunma Üssü Komutanı, Kerbela ve Necef Türbelerine yöneltilen tehditlerle ilgili olarak ta: Necef ve Kerbela gibi kutsal mekanlar bizim kırmızı çizgimizdir. Onları savunmak ve korumak Müslümanların şer’i vazifesidir” dedi.