Ankara’nın Kalbine Bomba:28 Ölü 61 Yaralı

0

Genelkurmay ile kuvvet komutanlıkları ve İçişleri Bakanlığı’nın bulunduğu sokakta askeri servislere bombalı saldırı düzenlendi.

10 Ekim’de Ankara Garı önünde cumhuriyet tarihinin en büyük terör saldırısına hedef olan başkent, dün de güvenliğin en yoğun olduğu Devlet Mahallesi olarak nitelenen bölgede, askeri personelle, askeri tesislerde çalışan sivil personeli taşıyan servislerin beklediği sırada aynı servislerle aynı istikamette hareket eden bombalı araçla yapılan terör saldırısıyla sarsıldı. Bombalı saldırıda 28 kişi öldü, 61 kişi yaralandı.

Genelkurmay Başkanlığı, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri komutanlıklarının bulunduğu bölgeye yakın noktada, Hava ve Kara Kuvvetleri komutanlıkları ile Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’nin de bulunduğu Merasim Sokak’ta dün akşam saat 18.31’de ardı ardına iki ayrı patlama meydana geldi. Ankara’nın birçok yerinden duyulan, yakın bölgelerdeki apartmanlarda bile sarsıntı biçiminde hissedilen büyük patlama bir anda başkentte büyük panik yarattı. Kızılay’da metrodan çıkan vatandaşlar büyük hızla uzaklaşmaya çalışırken, olay yerine çok yakın mesafedeki ABD Büyükelçiliği ve TBMM’de alarm durumuna geçildi. ABD Elçiliği’nden ardı ardına anonslar yapılırken, Meclis’e giriş ve çıkışlar bir süre kapatıldı.

5 araç patlamadan etkilendi

Gelen ilk bilgiler bomba yüklü bir aracın Merasim Sokak’tan İnönü Bulvarı’na çıkışa hazırlanan servis araçlarına yaklaşan bomba yüklü bir aracın patlaması sonucu terör eyleminin gerçekleştirildiğini gösterdi. 3’ü ağır biçimde toplam 5 servis aracı patlamadan etkilendi. Özellikle Eryaman-143 nolu sivil servis aracının tepesinde delik açıldı, yan gövdesi bütünüyle çöktü ve yandı. Saldırıda yaşamını yitirenlerin de ağırlıklı olarak bu araçta bulunduğu bildirildi.

Bu aracın önündeki ve arkasındaki Eryaman 141 nolu servis başta olmak üzere araçlarda da yangın çıkarken toplam 5 aracın arasındaki saldırıda diğer araçlar da kullanılmaz hale geldi. Hemen servislerin arkasındaki askeri lojmanların camları kırıldı, asansörlerinin kapıları bile zarar gördü. En büyük hasarı gören servis aracının güvenlik amacıyla kullanılan sivil otobüslerden biri olduğu ifade edildi.

İki patlama oldu

Tanıklar iki patlamanın ardı ardına gerçekleştiğini söyledi. İkinci patlamanın bombalı saldırıdan sonra araçlardan birinin yakıt tankından kaynaklanmış olabileceği de kaydedildi.

Kreş yeni dağılmıştı

18.31’deki saldırıdan kısa süre önce 17.45’te lojman bölgesindeki kreşin dağıldığı, bazı ailelerin de gecikmeli olarak çocuklarını almaya geldikleri öğrenildi. Lojmanlardaki evleri hasar gören aileler ise akşam saatlerinde bavullarını alarak yakınlarının yanına gitti.

Hava Tuğgeneral Reha Ufuk Er ve eşinin de saldırının etkisiyle evinde yaralandığı öğrenildi.

Cam kırığı öldürdü

Yaşamını kaybedenlerden birinin de 33 yaşındaki memur gülşen Yıldız olduğu öğrenildi. Yıldız’ın patlamada kırılan bir cam parçasının bindiği serviste boğazına isabet etmesi sonucu öldüğü bildirildi. Yıldız’ın Tarım Bakanlığı’nda çalıştığı ve bindiği aracın patlamanın olduğu bölgeden geçtiği kaydedildi.Tanıkların anlatımına göre, içinde sivil ve askeri memurların bulunduğu servis araçları trafik ışıklarına konvoy halinde yaklaşırken, içinde saldırganların bulunduğu başka bir araç yavaşlayarak servis aracının yanında kendisini havaya uçurdu. Yol ortasında 1 metreye 2,5 metre genişliğinde çukur oluştu. Araca yakın olan servis aracının yoldan kaldırıma savrulduğu ve askerleri lojmanların bahçe duvarına çarptığı görüldü. Ortadaki aracın tamamen parçalanıp kül olduğu gözlemlenirken, önde ve arkada bulunan servis araçlarının ise iskeleti kalıncaya kadar yandığı görüldü.

‘Yaktılar bizi’

Patlamada yaralananlar olay yerine gelen ambulans ekipleri tarafından en yakın hastanelere sevk edildi. Patlamadan 20 dakika sonra güvelik çemberi oluşturularak patlamanın olduğu alana girilmesine engel olundu. Güvenlik yetkilileri, özellikle basın mensuplarının yanan alana girmesini engellemek için etten duvar ördü. Patlamanın olduğu yere çıkan tüm caddeler trafiğe kapatıldı. Polis ve asker geniş güvenlik önlemleri aldı. Patlamadan hemen sonra onlarca insanın ağlayarak olay yerine koştuğu görüldü. Bir kadın, “yaktılar bizi” diye bağırarak telefonla konuştuğu görüldü. Genelkurmay Kavşağı’nda yaralanan bir kadın, patlamanın etkisiyle camları kırılan otomobilinin içinde ağlarken, başından yaralanan bir erkek de başından akan kanları tutarak hızla yürüyordu. Ambulanslar yaralıları en yakın hastanelere götürürken itfaiye ekipleri de alev topuna dönen servisi söndürmeye çalıştı. Çevik kuvvet ekibi olay yerine gelerek Devlet Malmzeme Ofisi, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü ve Kara Harb Okulu lojmanlarının bulunduğu Merasim Sokak’ı güvenlik çemberine aldı.
Son 3 saldırıda 147 kişi öldü

Türkiye dün Ankara’da meydana gelen patlamayla bir kez daha yasa boğuldu. Türkiye’de son 7 ay içinde meydana gelen büyük bombalı saldırılar şöyle:

– Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde 20 Temmuz 2015’te düzenlenen saldırıda canlı bomba ile birlikte 34 kişi yaşamını yitirdi.

– Ankara Tren Garı önünde 10 Ekim 2015’te düzenlenen saldırıda iki canlı bomba ile birlikte 103 kişi yaşamını yitirdi.

– İstanbul Sultanahmet Meydanı’nda 12 Ocak 2016’da düzenlenen saldırıda canlı bomba ve 10 Alman vatandaşı yaşamını yitirdi.

‘Kırmızı ışıkta beklerken patladı’

Askeri personeli taşıyan özel bir servis aracının şoförü de patlamayla ilgili Milliyet’e şunları söyledi: “18.30 civarında hareket ettik. Kırmızı ışığa geldik durdum, durmamla gümledi. Benim iki arkamdaki üçüncü araba alev aldı. Benim kullandığım araçta da yaralananlar oldu. Camların patlaması nedeniyle bazı kişiler yaralandı. Araçlarda sivil memur da var, rütbeli askeri personel de var.”

Patlamadan 20 dakika sonra polis helikopterleri alanı havadan gözetleme altına aldı. İtfaiyenin yangına müdahalesi dolayısıyla yollar köpüklü sularla doldu. Bazı vatandaşlar bu sular nedeniyle kayarak yere düştü.

Patlamadan kısa süre sonra İçişleri Bakanlığı önündeki orta refüjde şüpheli paket olduğu ihbarını alan polis, çevrede geniş güvenlik önlemleri aldı. Yolun her iki tarafı trafiğe kapatıldı. Şüpheli paket, uzman ekiplerin müdahalesi sonucu kontrollü şekilde patlatıldı. Patlamanın ardından yol, trafiğe tekrar açıldı. Kızılay’daki GAMA İş Merkezi önünde bulunan otobüs durağında şüpheli bir sırt çantası olduğunu fark eden vatandaşlar, polise ihbarda bulundu. Bomba imha uzmanı tarafından kontrollü şekilde patlatılan çanta boş çıktı.

Genelkurmay: Kalleşçe saldırı

Patlamaya ilişkin Genelkurmay Başkanlığı’ndan da açıklama yapıldı. Açıklamada, “17 Şubat 2016 Çarşamba günü saat 18.31’de Türk Silahlı Kuvvetleri personelini taşıyan servis araçlarına, İnönü Bulvarı üzerinde bulunan kavşaktaki trafik ışıklarında bekledikleri esnada bir terör saldırısı düzenlenmiştir. Alçakça ve kalleşçe düzenlenen bu saldırıyı şiddetle kınıyor, saldırıda hayatını kaybeden kahraman silah ve çalışma arkadaşlarımıza, vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine ve Yüce Türk Milletine başsağlığı, yaralı kahraman silah ve çalışma arkadaşlarımız ile vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz” denildi.

Yayın yasağı

Patlamadan hemen sonra yayın yasağı kararı da alındı. Karar, ‘milli güvenliğin açıkça gerekli kıldığı hallerde veya kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasının muhtemel olduğu durumlarda’ geçici yayın yasağı getirilebileceği öngörülmektedir. 17 Şubat 2016 tarihinde Ankara’da gerçekleşen patlama da anılan hüküm çerçevesinde olduğu değerlendirildiğinden, söz konusu olayla ilgili geçici yayın yasağı getirilmesi uygun görülmüştür” gerekçesine dayandırıldı. Geçici yayın yasağının, olay yerini görecek şekilde canlı yayın yapılmasını, olayın oluş anı ve hemen sonrasına ilişkin görüntüler ve cenaze görüntülerinin verilmesini kapsadığı öğrenildi.

Milliyet