Ankara’nın Eğittiği (Musul’u IŞİD’e Satan Hainin) Milisleri IŞİD’e Katıldı

0

Musul vilayetini IŞİD’e satan ve Irak’ta hain olarak bilinen eski Musul Valisi Esil Nuceyfi’ye bağlı olarak oluşturulan ve Türkiye’nin de eğitim verdiği Sünni milislerden bir grubun kaçarak IŞİD’e katıldığı ortaya çıktı. Bu bilginin geçen ayın sonlarında Ankara’ya ulaştığı öğrenildi.

AKP’ye yakınlığı ile bilinen Nuceyfi’nin isteği üzerine Türkiye, geçen yılın başlarında Musul’u kurtarma operasyonunda görev alacak Sünni güçlere çeşitli kamplarda askeri eğitim vermeye başlamıştı. Ancak gerek merkezi Bağdat yönetiminin, düşen petrol fiyatlarından ötürü sıkıntıya düşmesi gerekse, ABD’nin bu aşamada isteksiz davranması nedeniyle Musul operasyonu sürekli ertelenmişti.

Türkiye’nin vermekte olduğu eğitim devam ederken, Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Usame Nuceyfi de Ankara ziyaretinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan, milislere silah sağlanması sözünü almıştı.

Aydınlık’ın ulaştığı bilgilere göre bu noktadan sonra olası bir operasyonda Şii milislerin Musul’a girmemesi yönünde sert bir pazarlık başladı. Türkiye de bu pazarlıkta, Nuceyfi’nin yanında yer aldı. Hatta, Ankara’da hazırlanan bir plan, ABD’ye iletildi. Bu plana göre Irak ordusunun başlatacağı saldırı sonrasında Musul’un düşmesi ile birlikte kentin güvenliğinin Sünni milislere devredilmesi öngörüldü. Ancak bu plan, Bağdat yönetimi tarafından çok da olumlu karşılanmadı.

Musul operasyonu geciktikçe, Sünni milisler içinde de hareketlilik başladı. Çoğu milis, paralarını alamadıkları gerekçesi ile eğitimlerini yarıda bırakırken, bazı milislerin de Suriye’deki cihatçılarla yakın ilişki içine girdiği saptandı. Bu konuda Türkiye’den gelen uyarılar da çok fazla etki göstermedi. Kısa süre önce de, Sünni milislerden bazılarının gruplar halinde IŞİD’e katıldığı ortaya çıktı. Bu bilgi geçen ay Ankara’ya ulaşınca, MİT gerekli önlemlerin alınması, milis seçiminde daha dikkatli davranılması için gerekli uyarılarda bulunmak üzere bölgeye bir heyet gönderdi.
Son olarak da Ankara ile Bağdat arasında yaşanan Başika kampı krizi nedeniyle, Musul operasyonunu daha da ileri bir tarihe ertelendi. Aynı şekilde, Musul operasyonu için Erbil, Ankara ve Washington arasında düzenlenmesi planlanan toplantının ertelendi.