Amerika’dan Azerbaycan’a Yaptırım Sinyali

0

ABD, Azerbaycan’a yaptırımlar uygulamaya hazırlanıyor. ABD’nin bu tutumu Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) resmi sitesinde de yer aldı. Azerbaycan hükümetinin eleştirildiği sitede şu ifadelere yer verildi. “Azerbaycan hükümeti bağımsız gazetecilere, muhalif siyasilere ve sivil toplum kuruluşlarının üyelerine karşı sistematik baskı siyaseti yürütüyor. Söz konusu baskı nedeniyle ABD Helsinki Komisyonu Başkanı Chris Smith’in yönetiminde ABD Kongresi’ne tasarı sunuldu. Bu kanun tasarısı Azerbaycan hükümetinin üst düzey üyelerine vize verilmesine bazı yasaklar getirilmesini öngörüyor.”

AGİT’in hazırladığı projede Azerbaycan’daki İnsan Hakları ihlalleri nedeniyle Azerbaycan resmi makamlarındaki birçok üst düzey yetkiliye ABD vizesinin verilmesinin durdurulması önerisi de var. Tasarıda tüm memurlarla birlikte ülke yönetimi ile iş birliği ve ticari ilişkileri olan kişilerin de vize yasağına maruz kalmasını öngörüyor.

Tasarının ABD kongresine sunulmasının ardından harekete geçen Azerbaycan Parlamentosu Milli Meclisi karar tasarısını müzakere edecek. Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan iktidardaki Yeni Azerbaycan Partisi (YAP) üyesi Siyavuş Novruzov: ” Söz konusu tasarı Ermeni lobisinin Azerbaycan karşıtı çalışmalarının neticesidir. Nasıl bir karşı adım atacağımızı bugün Milli Meclis’te ele alacağız” şeklinde konuştu.

Azerbaycan’ın Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde Heyet Başkanı, ABD-Azerbaycan Parlamentolar arası Çalışma Grubu Başkanı Samed Seyidov ise tasarıyı sert şekilde eleştirerek: “Bu, bir sonraki anti-Azerbaycan dalgasının başlatılmasının imaresidir. ABD Kongresi’nde böyle haberlerin yayılmasının Avrupa Konseyi Genel Sekreteri’nin Azerbaycan’a araştırıcı misyon göndermesi kararı ile denk gelmesi tesadüf değildir” şeklinde konuştu.