Akıl Almaz İddia!

0
Suriye’yi en iyi bilen gazeteci Fehim Taştekin, Suriye ordusunun tekfirci militanların Halep’e ikmal yolunu kesmesinden sonra Türkiye’nin yeni bir hat oluşturduğunu iddia etti.

Gazeteci Fehim Taştekin’in Al Monitor haber sitesinde yayınlanan son yazısı gündeme bomba gibi düştü.

Suriye’yi en iyi bilen gazetecilerden birisi olan ve bu konuda kitap da yazan Taştekin’in yazısının başlığı: ‘Türkiye’nin umutsuz Azez savaşı.’  Taştekin’e göre, Suriye ordusunun Kilis’ten Halep’e uzanan ikmal hattını kesmesi ve YPG’nin Azez’e ilerlemesi üzerine Türkiye, tekfirci militanların Suriye’ye transferi için İdlib-Hatay-Kilis-Halep dörtgenindeki alternatif yolu kullanmaya başladı. Bu yolla Atme’den Reyhanlı’nın Bükülmez Köyü’ne giren silahlı muhalif militanlar, Hatay ve Kilis üzerinden Azez’e sevk ediliyor.

Taştekin’e konuşan Afrin’den bir gazeteci de “Atme ile Azez arasında Hatay ve Kilis üzerinden bir ikmal koridoru oluşturuldu” açıklamasında bulundu.

‘CEPHANE SEVKİYATI DA YAPILIYOR’

Taştekin yazısında ayrıca, “Kilis’ten Azez’e cephane sevkiyatının yapıldığı da söyleniyor. Hawar Haber Ajansı, 13 Şubat’ta dört kamyon dolusu cephanenin Kilis’te Öncüpınar/Bab El Selama Sınır Kapısı’ndan geçirildiğini öne sürüp, üzerinde Türkiye Makine Kimya Enstitüsü’nün ‘MKE11D201-016’ sayılı mührünün bulunduğu kasaların görüntülerini yayımladı” bilgisini verdi.

Tekfirci militanların kullandığı bir diğer güzergahın da Hatay’ın Yayladağı ilçesi olduğu belirtilen yazıya göre, bu nedenle Suriye ordusunun İdlib ve özellikle de Cisr el Şuğur hattını kesmesi hayati önem taşıdığı belirtiliyor.

Lazkiye kırsalında ve Halep’te son dönemde önemli başarılara imza atan Suriye ordusunun hedefinde Halep, Rakka ve İdlip olduğu belirtiliyor.