Fua ve Keferya’daki Sivillerin Tahliyesi Sürüyor

0

 

Suriye ordusu ve tekfirci silahlı terör örgütleri arasında varılan anlaşma üzerine, Fua ve Kefreya’da ki siviller Halep’in Cibrin bölgesine, silahlı muhalif gruplar ve aileleri de İdlip’in Zebedani ve Madaya ilçelerine nakledilecek.

Haber kaynakları, 99 otobüs ve 10 adet ambulansın Suriye Kızılay’ı öncülüğünde kuşatma altında ki Şii kentler Fua ve Keferya’ya girerek, sivilleri Halep’e silahlı grupları da İdlip’e nakledeceğini duyurdu.

Otobüslerin dün gece yarısı tekfirci teröristlerin kuşatması altında olan Şii kentler Fuya ve Keferya’ya girdiği bildirildi.

Suriye ordusu ve silahlı gruplar arasında varılan anlaşmanın ikinci aşamasında, Şii kentler Fua ve Keferya’dan 8000 sivil Halep’ nakledilecek, buna karşın 3800 silahlı terörist aileleriyle birlikte İdlip’e gönderilecek.

Bazı haber kaynakları, Suriye ordusu ve silahlı gruplar arasında varılan anlaşma gereği 4 ayrı kentin daha Cuma günü boşaltılacağını duyurdu.

Suriye resmi haber ajansı SANA’nın bildirdiğine göre; Şii kentler Fua ve Keferya’da ki siviller Halep’e bağlı Cibrin bölgesine nakledilecek, silahlı gruplarsa aileleriyle birlikte İdlip’e gönderilecek.

Varılan anlaşmanın ilk aşamasında tekfirci teröristler ellerinde rehin olarak tuttukları 12 kişiyi 8 cesetle birlikte ailelerine teslim etti. Teröristlerin bu yaklaşımı karşısında Fua ve Keferyalı Şii mücahitlerde çatışmalarda esir aldıkları 18 teröristi serbest bıraktı.

Hal böyleyken, Şam haber ajansı varılan anlaşma gereği 4 ayrı şehri boşaltmaları gereken teröristlerin itiraz ettiklerini duyurdu.

Varılan anlaşma üzerine, Suriye’nin başkenti Şam’ın güney bölgelerinde ateşkes yürürlüğe girmiş oldu.

Geçtiğimiz yılda Fua ve Keferya da varılan anlaşma üzerine, tekfirci teröristler diğer şehirlere nakledilmişti.

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü Başkanı ‘‘Rami Abdurrahman’’ varılan anlaşmanın şimdiye dek sayı olarak yapılan en büyük anlaşmalardan biri olduğunu belirtti.

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü, otobüs ve açık hava
Görüntünün olası içeriği: gökyüzü ve açık hava
Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, açık hava
Görüntünün olası içeriği: otobüs ve açık hava
Görüntünün olası içeriği: otobüs ve açık hava