“Türkiye Ateşkesin Önündeki Mayın”

0
Türkiye’yi saldırgan olarak niteleyen Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Türkiye’nin Suriye’ye yönelik davranışları bu ülkedeki ateşkesi ‘baltalayabilir’ açıklamasında bulundu.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, bugün deüzenlediği Türkiye’nin Suriye’ye yönelik saldırgan davranışlarının bu ülkedeki ateşkesi ‘baltalayabileceğini’ söyledi.

Türkiye’nin Suriye sınırında yaptığı askeri hazırlıkları ‘kaygı verici’ bulduklarını belirten Ryabkov, “Türkler, sınır ötesi saldırılar ve güvenli bölge oluşturma fikrini bırakmadı. Bu, Ankara’nın yapabilecekleri bakımından çok tehlikeli bir durum” dedi.

‘SURİYE ATEŞKESİ İÇİN MAYIN OLABİLİR’

Ryabkov, “Eğer ateşkesi güçlendirme süreci böyle devam ederse, bu (Ankara’nın eylemleri), Suriye ateşkesinin hayata geçirilmesi önünde bir ‘mayın’ olabilir” diye devam etti.

Ryabkov ayrıca, Rusya ve Şam’ın Suriye’de ateşkesi ihlal ettiğine dair haberleri de reddetti.

‘ANONİM AÇIKLAMALAR DOĞRULANMADI’

“Rusya ateşkes anlaşmasına istikrarlı bir biçimde uyuyor. Başka türlüsü de olamaz. Zira bu anlaşmanın sağlanmasında doğrudan katkımız var” diyen Ryabkov, ateşkesin Rusya tarafından ihlal edildiğine dair yapılan ‘anonim’ açıklamaların doğrulanmadığını da vurguladı.

ASIL SORU ŞU: ESAD KARŞITLARI HAZIR MI?

Ryabkov, Cenevre’deki Suriye görüşmelerine bir an önce yeniden başlanmasını umduklarını söyledi ve “Biz buna hazırız. Asıl soru, (Suriye Devlet Başkanı) Esad karşıtı koalisyonun buna hazır olup olmadığı” ifadelerini kullandı.

Kürtlerin Cenevre görüşmelerine katılmaması halinde bu görüşmelerin ‘yetersiz kalacağını’ da vurgulayan Ryabkov, bu konuda ülkelerin pozisyonlarını değiştirmesini umduklarını belirtti.

‘KOSOVA SENARYOSU OLMAZ’

Bunların yanı sıra Suriye’de ‘Kosova senaryosu’ yaşanması fikrini dışladıklarını da belirten Ryabkov, bu ülkenin siyasal yönetim modelinin Cenevre görüşmelerinde oluşturulması gerektiğini söyledi.

‘CENEVRE’DE, FEDERAL SURİYE MODELİ OLUŞTURULURSA BUNA KİM KARŞI ÇIKABİLİR?

Ryabkov, Suriye’nin federal bir devlete dönüşmesinin mümkün olup olmadığına dair soruy yanıt olarak da, “(Cenevre görüşmelerinde) böyle bir model oluşturulursa buna kim karşı çıkabilir?” dedi.

/Sputnik

Bunları da beğenebilirsin Diğer Yazılar