Suudi Arabistan, İstanbul Zirvesi’ni karıştırmak istiyor

0

İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi, bugün İstanbul’da İslam ülkeleri cumhurbaşkanları, başbakanları ve meclis başkanlarının katılımıyla başladı.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani da Zirve’ye katılıyor.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İstanbul’da İslam İşbirliği Teşkilatı Dışişleri Bakanları Toplatısında yaptığı konuşmada, İslam ülkeleri arasında birliğin takviye edilmesine vurgu yaparak, ülkeler arasındaki anlaşmazlıkların çok taraflı toplantılarda değil, ikili görüşmelerde ele alınması gerektiğine vurgu yaparak, Suudi Arabistan’ın İran karşıtı girişimlerine tepkisini ortaya koymuş oldu.

Fars haber ajansı, Suudi Arabistan’ın İran ve Lübnan Hizbullah karşıtı 5 fıkrayı, İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi’nin sonuç bildirisinin taslak metininde yer vermeye çalıştığını aktardı.

Ancak İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Suudi Arabistan’ın bu yıkıcı yaklaşımının sonuçları hakkında uyarıda bulunarak, bu girişimin İslami dayanışma ruhuna ters düşen ve Siyonist rejimin çıkarlarına hizmet eden bir çaba olarak niteledi.

Zarif, Saddam rejiminin İran’a karşı 8 yıllık savaş yıllarında İslam İşbirliği Teşkilatını istismar ettiği deneyimini hatırlatarak, “Neden İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi bazı ülkeler, yenilgiye uğramış aynı poltikaları test ediyor” ifadesini kullandı.

Bunları da beğenebilirsin Diğer Yazılar