Suriyeli Komutan:Ya Teslim Olacaklar Ya da Ölecekler!

0
Halep’te kritik önemde bulunan Zehra ve Nubul kasabalarının geri alınmasını değerlendiren Suriyeli bir komutan, militanlar ‘ya teslim olacaklar ya da ölecekler’ dedi. İngiliz gazeteci Robert Fisk ise Suriye ordusunun bir sonraki hedefinin IŞİD’in kalesi olan Rakka olabileceğini belirtti.

Suriye ordusu geçen hafta, yaklaşık 4 yıldır teröristlerin kuşatması altında bulunan Şii kasabaları Zehra ve Nubul’u ele geçirerek tekfirci militanların ana sevkiyat yolunu ve Türkiye ile irtibat yolunu kesmesi, 5 yıldır süren savaşta dönüm noktası oldu.

RT’ye konuşan Suriye ordusundan bir komutan, “Nubul ve Zehra’nın özgürleştirilmesi, Türkiye’den gelen ikmal hatlarının kesilmesi anlamına geldi. Sevkiyat tamamen durdu. Halep’teki cihatçıların etrafı çevrildi ve izole edildiler. Hareket etmek için minimum özgürlüğe sahipler. Ordu saldırılarına devam ettikçe tekfirci militanlar seçim yapmaya zorlanıyorlar; ya teslim olacaklar ya da ölecekler” açıklamasında bulundu.

SURİYE ORDUSU, MATYAN VE RATYAN’I DA GERİ ALDI

Halep’teki operasyonların ana amacının, Türkiye’yle tekfirci militanlar arasındaki lojistik ve askeri işbirliğinin ortadan kaldırılması olduğunu belirten komutan, ordunun ilerleyişine devam ettiğini ifade etti. Bölgedeki Mayer ve Ratyan yerleşimlerinin cihatçıların elinden kurtarıldığını söyleyen Suriyeli komutan, El Nusra militanlarının birçok binaya mayın yerleştirdiğini ve askeri ekiplerin bunların imhasıyla uğraştığını belirtti.

Emekli General Yahya El Tahir de RT’ye yaptığı açıklamada, Suriye ordusunun Halep’teki operasyonlarının son aşamaya geldiğini ve militanların elinde bulunan kasabalara operasyonda bulunmak için hazırlık yaptığını söyledi.

ORDUNUN YENİ HEDEFİ RAKKA

Ünlü İngiliz gazeteci Robert Fisk, Suriye’nin en büyük kenti Halep’te teröristlerin kuşatmasını kıran ve Türkiye ile sevkiyat yollarını kesen Rusya destekli Suriye ordusunun bir sonraki hedefinin, ülkede IŞİD’in kalesi olan Rakka olabileceğini belirtti.

Fisk, Independent gazetesinde yayınlanan makalesinde “Beş yıldır süren savaşta yaklaşık 60 bin askerini kaybettikten sonra Suriye ordusu birden bire savaştaki en büyük zaferini kazandı ve Halep çevresinde Nusra Cephesi ile diğer isyancı güçleri geri püskürterek Rusya’nın kent dışındaki hava operasyonlarının da yardımıyla kaderini eline aldı” ifadelerini kullandı.

‘TÜRKİYE’NİN ÖFKESİNİN NEDENİ, SURİYE ORDUSUNUN BAŞARISI’

‘IŞİD’in son birkaç gündeki sıra dışı gelişmelerden çok şey öğrenmiş olması gerektiğini ve İslam Halifeliğinin Suriye’de artık o kadar da uzun ömürlü görünmediğini’ ifade eden Fisk, Suudi Arabistan’ın Suriye’ye asker gönderme kararının ve Türklerin öfkesinin nedeninin de Suriye ordusunun kazandığı başarılar olduğuna dikkat çekti.

Halep’in tamamına yakınını kontrol almaya hazırlanan Suriye ordusunun son 2 günde stratejik öneme sahip Taana ve Barlahin bölgelerini ele geçirdiği ve çok sayıda teröristin öldürüldüğü belirtiliyor.

‘MUHALİFLER ŞAM’LA MASAYA OTURMAK ZORUNDA KALDI’

RİA Novosti haber ajansına konuşan Rusya’nın Şam Büyükelçisi Aleksandr Kinşak, Rusya’nın Suriye’deki operasyonlarının başlamasıyla sahada zayıflayan muhaliflerin Şam ile görüşmek zorunda kaldığını söyledi. Rus Büyükelçi, “Suriye’de uzlaşma sağlanması için ilgili ülkeler arasındaki hükümetler arası iletişimin başlamasını sağlayan şey, Rusya Hava Kuvvetleri’nin operasyonları oldu” dedi.

Cenevre’deki görüşmelerin sonuçsuz kalmasının nedeninin Kürtlerin katılımı ile ilgili soru işaretleri olduğunu kaydeden Kinşak, “Kürtlerin görüşlerinin göz ardı edilmesinin anlamsız olduğunu düşünenlerle aynı fikirdeyiz” diye konuştu.

‘TERÖR ÖRGÜTLERİNİN KATILMASI CENEVRE’Yİ SABOTE ETTİ’

Kinşak ayrıca İslam Ordusu ve Ahrar uş-Şam gibi terör örgütlerinin Cenevre görüşmelerine dahil edilmesinin görüşmeleri sabote etme amacı taşıdığını çünkü Suriye hükümetinin teröristlerle masaya oturmayacağını açıkça ifade ettiğini vurguladı.

/Sputnik

Bunları da beğenebilirsin Diğer Yazılar