Suriye Dışişleri Bakanlığı Zeynebiye Saldırısının Perde Arkasını Açıkladı

0
Suriye Dışişleri Bakanlığı Zeynebiye bölgesine gerçekleştirilen patlamaya ilişkin açıklama yaparak, “Şam yakınlarındaki Zeynebiye Bölgesinde meydana gelen terörist saldırının amacının, başlayan Suriye görüşmelerini askıya almak ve müzakereleri durdurmak olduğunu”  belirtti.

Suriye Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada “Şam yakınlarındaki Zeynebiye yerleşim bölgesinde gerçekleşen terör saldırısında, Türkiye, Arabistan ve Katar’ın desteğini alan terör örgütünün şimdiki amacının ve çabasının, barış görüşmelerini durdurmak”  olduğu ifade edildi.

Suriye Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ve Güvenlik Konseyi Başkanı’na mektup göndererek, “Terörist gruplar Pazar günü Zeynebiye Bölgesinde ‘Koua el Sudan’ da intihar eylemleri gerçekleştirdiler ve bu intihar saldırıları sonucu 71 Suriye vatandaşı hayatını kaybetti ve 100 kişide yaralandı” açıklamasında bulundu.

Şam’ın Zeynebiye Bölgesinde Gerçekleştirilen Saldırıda Hayatını Kaybedenlerin Sayısı Açıklandı

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, Pazar günü Suriye’nin Zeynebiye bölgesinde gerçekleştirilen saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısının 71’e ulaştığını açıkladı.

Öte yandan Fransa haber kaynakları tarafından, pazar günü Suriye’nin başkenti Şam’ın yakınlarımdaki Zeynebiye Bölgesinde gerçekleşen saldırıya ilişkin olarak; Zeynebiye Bölgesinde iki patlamanın meydana geldiğini ve bu saldırıyı terörist grup IŞİD’in üstlendiğini ayrıca saldırı sonucu çevre binalarda ve bölgede çok fazla hasar görüldüğünü ve birçok arabanında yandığı bilgisi verildi.

Londra’da bulunan Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü de  ilk patlamanın bir intihar bombacı tarafından meydana geldiğini, ikinci intihar bombacısının ise, insanların ilk saldırı kurbanlarına yardım etmek istediği sırada kendini patlattığını ifade etti.

Sosyal paylaşım sitelerinde isyancıları destekleyen gruplar ise Yemen’deki Suriye barış görüşmeleriyle eş zamanlı olarak düzenlenen bu saldırıyı memnuniyetle karşıladılar.

El Cezire’nin ünlü muhabirlerinden “Ahmed Muvaffak” Şam’ın Zeynebiye Bölgesinde gerçekleşen bu saldırıyı “Şehadet Operasyonları” olarak adlandırıp, olaydan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Bunları da beğenebilirsin Diğer Yazılar