Ramadi IŞİD’den Temizlendi

0

Fransız Haber Ajansı’na (AFP) açıklama yapan, Irak terörle mücadele birimi (CTS) sözcüsü Sabah El Numan, “Ramadi’de IŞİD mensubu kalmadı. Direniş kırıldı” açıklamasında bulundu. Ramadi’nin merkezinde bulunan hükümet binalarından da IŞİD terör örgütünün çekildiği belirtiliyor.

El Numan, IŞİD güçlerinin son olarak ellerinde bulunan idari merkez binasının patlayıcı madde kontrolünden geçirileceğini söyledi. IŞİD’in geri çekildiği yerlere bubi tuzakları döşemiş olabileceği kaygısıyla temkinli hareket edildiği açıklandı.

Irak Meclis Başkanı Selim El Cuburi, Ramadi’yi terörizmin elinden kurtaran askerleri kutladı. El Cuburi, “Kahraman güvenlik güçlerimiz büyük bir zafer elde etmiştir” dedi. Ramadi’den gelen zafer haberi başta başkent Bağdat ve ülkenin en önemli dini merkezi olan Kerbela olmak üzere birçok Irak kentinde sevinç gösterileriyle kutlandı.

ULUSLARARASI KOALİSYONUN AÇIKLAMASI

ABD liderliğindeki uluslararası koalisyonun sözcüsü Steve Warren, konuyla ilgili açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Irak ordusu, terörle mücadele timleri, Irak kara kuvvetleri, yerel ve ulusal polis güçleri ve aşiret mensuplarının aylardır süren çalışmasının sonucu elde edildi. Uluslararası güçler de Temmuz ayından bu yana 600’den fazla hava saldırısıyla Ramadi’nin kurtarılması operasyonuna destek verdi.”

BAĞDADİ’DEN İSRAİL VE SUUDİ ARABİSTAN’A TEHDİT

Tekfirci terör gruplarına yakın bir internet sitesinde terör örgütü IŞİD’in lideri Ebubekir Bağdadi’ye ait olduğu iddia edilen yeni bir ses kaydı yayınlandı. 24 dakikalık ses kaydında, İsrail’e karşı eylemler düzenleneceği iddia ediliyor. Ayrıca Suudi Arabistan’da yaşayan Müslümanlar da yönetime karşı ayaklanmaya çağrılıyor.

IŞİD KAYBEDİYOR

ABD merkezli savunma alanında uzman düşünce kuruluşu IHS Jane’s tarafından hazırlanan bir rapora göre IŞİD, 2015’te elindeki toprakların yüzde 14’ünü kaybetti.

IŞİD’in 1 Ocak-14 Aralık 2015 tarihleri arasında kaybettiği bölgeler arasında Suriye – Türkiye sınırındaki Tel Abyad, Irak’ın Tikrit kenti ve Irak’taki Beyci rafinerisi bulunuyor.