Namaz Kılmak

0

soru :

Namaz kılmak insanı Kötülükten Kurtarırmı?

 

 

Cevap :

Namaz anlamsız bir ibadet değildir.

Kerbela çölünde Peygamberin soyunu kılıçtan geçirenler de namaz kılıyordu.
Hz. Hüseyin’in mübarek başını kesenler bu kötü işlerinden hemen sonra ikindi namazına durdular ve kıldıkları namazlarından hiç utanmadan Allah’a hamd edip az önce torununu öldürdükleri peygambere de salâvat getirdiler(!).

Lakin namaz dediğimiz sadece zulmedenlerin yaptıkları bir iş değil. İmam Hüseyin (a.s) Aşura gecesi Alemdar kardeşi Ebu’l Fazl’il- Abbas’a şöyle buyurdu: “Kardeşim! Düşmana doğru git, onlara de ki; “Namaz kılmamız, dua etmemiz ve Allah’la münacatta bulunmamız için bu geceyi bize mühlet verin. Çünkü ben namaz kılmayı, Kur’ân okumayı, çok dua ve istiğfar etmeyi seviyorum.

Kerbela da her iki grup namaz kılıyordu. “Hz. Hüseyin’i öldürenler namaz kılan insanlardı, öyleyse bizim de artık namazla bir işimiz olamaz.”  namaz kılanların hepsi işte böyledir” diyebilir miyiz?

Dosdoğru namaz, zalimlerin değil müminlerin ibadetidir. Önemli olan bizim Muaviye(la) ile Hz. Ali’nin ve Yezit(la) ile Hz. Hüseyin’in namazlarını ayırt edebilmemizdir.

Kötü olan namaz değildir. Kötü olan Muaviye dir.(la),Yezit’tir(la).
Namaz kılmak ya da kılmamak insanın kendisine kalmıştır.

Namazı günlük bir rutin halinde adeta bir robot gibi kılıp kötülük yapmaya devam edenler olduğu gibi, namazı dosdoğru kılıp iyilikten ayrılmayanlar da vardır.

Önemli olan Namaz kılmak değil,Namazla parelel amel etmektir.

Namaz insanı kötülükten alıkoymazsa insanı Yezitleştirir.

Bunları da beğenebilirsin Diğer Yazılar