Musul’u Kurtarma Operasyonu başladı

0
Irak Savunma Bakanlığı, Musul şehrini IŞİD terör örgütünden kurtaracak operasyonun başladığını duyurdu.

Irak Savunma Bakanlığı, Haziran 2014’ten bu yana IŞİD’in elinde olan ve Suriye’deki antik kent Palmira ile birlikte 2 yıl içerisinde en büyük iki kayıptan biri olarak görülen Musul’a uzun süredir beklenen operasyonu başlattı.

Devlet televizyonundan yapılan açıklamaya göre, Irak ordusu ‘Musul’un merkez olduğu Ninova vilayetini özgürleştirecek operasyonun’ ilk aşaması için bu sabah şafak vaktinde harekete geçti.

Musul Operasyonları Komutanlığı ile ona bağlı birlikler ve gönüllü halk güçlerinden oluşan Haşdi Şabi’nin katılımıyla üç cepheden başlatılan operasyona ‘Fetih’ adı verildi.

Diğer taraftan Musul’a bağlı Nasır, Garmandi, Gudeyle ve Harbardan köylerinin örgütten geri alınarak Irak bayrağı asıldığı açıklandı.

SİVİLLERE ÇAĞRI: IŞİD KARARGAHLARINDAN UZAK DURUN

Savunma Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada, sivillere seslenilerek, “IŞİD’e ait karargah veya silah depolarından uzak durunuz. Çünkü bu yerleri önümüzdeki saatler ve günler içerisinde hedef alacağız” ifadelerine yer verildi.

ABD Başkanı Barack Obama’nın IŞİD’le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, 5 Mart’ta Musul’u kurtarma operasyonunun başlamak üzere olduğunu belirtip, Irak’ın istikrarı için tüm ülkelerden destek istemişti.

Irak Temsilciler Meclisi Savunma ve Güvenlik Komitesi Üyesi Abdulaziz Hüseyin de ülkenin en büyük ikinci kenti ve petrol zengini Musul’un IŞİD’den kurtarılmasında 30 binden fazla Iraklı askerin yer alacağını duyurmuştu.

/Sputnik