Kuran Ayetlerini İnkar Edecek Kadar mı Şiilerden Nefret Ediyorsunuz?

0

Vallahi Ebu Cehil ve Ebu Leheb bile sizin bizden nefret ettiğiniz kadar Peygamberden nefret etmemişti. Siz, Arabistanlı tekfirci Vahhabilerin bile yüzünü AK ettiniz.

Yurt dışında olduğumdan “TEKFİRCİLERİN” kanalına dönüşen TRT’de yayınlanan Pelin Çift’in Ehlibeyt dostlarını hedef alan “Vicdan Ötesi” programını seyredemedim. Facebook’tan dinlediğim birkaç dakika dahi yapılan çirkefliğin derecesini gözler önüne sermeye yetiyordu.

Muaviye ve Emeviler döneminde Şiilerden aldıkları vergilerle semizledikleri montofon vaizlerinin necis ağızlarıyla Hz. Ali ve Ehlibeyt’e lanetler yağdırdıkları, yalan ve iftiralarla karaladıkları dönem ve Ehlibeyt dostlarının yüreklerine akan öfkelerini hatırladım.

Bunlar Hz. Ali’yi Müslüman kabul etmediler ki, onun taraftarları olan bizleri de kabul etsinler. Etselerdi, Basra sokaklarında ev ev dolaşarak ordu toplayıp Hz. Ali’yi Hasan ve Hüseyin’i öldürmek için savaşıp, on binlerce Müslüman’ın haksız yere kanını akıtırlar mıydı?

Halife Osman’ın kanlı gömleğini Şam’da mescide bırakıp, başına da; 24 saat mersiye okuyup ağlamaları ve milleti Hz. Ali’ye karşı galeyana getirmeleri için onlarca sahtekâr vaiz diken Muaviye’nin Halep çocukları bunlar.

Neyse…kınayanlar kınadılar zaten ben bir iki ilmi konuyu aydınlatayım…

Gördüğüm kadarıyla dostlar iki iftirayı Facebook’a bırakmışlar.

Biricisi: Kuran tilavetinden sonra okunan “Sadakallah’ul Âliyyu’l Âzim”

Kuran tilavetinden sonra “Sadakallah’ul Âzim” veya “Sadakallah’ul Âliyyu’l Âzim” (Şanı yüce ve büyük olan Allah doğru söyledi) denir. Birincisini Ehli Sünnet ikincisini genelde biz okuruz. Burada Âli kelimesinin Hz. Ali ile hiçbir ilgisi olmayıp Yüce Allah’ın sıfatıdır. Kuran’ı Kerimin birçok ayetinde aynı tabirle “ Âliyyu’l Âzim” olarak “Azim” kelimesi “Âli” ile yan yana gelmiştir.

1- Her gün okuduğumuz Ayete’l Kürsi’de “…ve Huvel Âliyyu’l Azim” demekteyiz

وَسِعَ كُرْسِيُّهُ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضَ وَلاَ يَؤُودُهُ حِفْظُهُمَا وَهُوَ الْعَلِيُّ الْعَظِيمُ

O’nun kürsüsü gökleri içine alır, onları koruyup gözetmek kendine zor gelmez, O çok yüce “Âli” ve çok büyük “Âzim”dir / Bakara 255

2-Yine Şura süresinde “Ali” ve “Azim” birlikte Yüce Allah için yan yana kullanılmıştır: “…ve Huvel Âliyyu’l Azim”

 لَهُ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الْأَرْضِ وَهُوَ الْعَلِيُّ الْعَظِيمُ “Göklerde ve yerde ne varsa, hepsi onundur. O çok yüce (Âli) ve çok büyük (Âzim)dir” / Şura 4

Biz de Yüce Kuran’ımızın bu tabirini tilaveti bitince söylüyoruz.  “Sadakallah’ul Âliyyu’l Âzim” (Şanı yüce ve büyük olan Allah doğru söyledi)

Maalesef sırf Hz. Ali’nin adını çağrıştırıyor diye (ki hiçbir alakası yoktur) EHLİ SÜNNET ALİMLERİ Kuran tilavetinden sonra “Âli’yyul Âzim” den “Âli” kelimesini çıkarırlar. Sadece “Sadakallah’ul Âzim” derler.

Aslında bazı Ehli Sünnet alimlerine sormak lazım ki; Kuran’ı Kerim’in birçok ayetinde gelen “Âliyyu’l Azim”den, hangi gerekçeyle “Âli” kelimesini çıkarıyorsunuz? Yani Şiiler “Allah birdir” dese siz “ikidir” mi diyeceksiniz? Bu kadar mı Şiilerden nefret ediyorsunuz?

BU MÜFTERİ VE ALÇAKLAR ise “bunlar Hz. Ali’yi İlah bilirler, onun için Kuran bitiminde “Ali’yyu’l  Azim” derler, iftirasını neye dayanarak, hangi kaynağa isnat ederek, hangi müçtehidin fetvasını göstererek söylüyorlar bilmiyorum. Konuşurken kaynak sunmuyorlar zaten.

Bizim paramızla bize hakaret ettiren utanmaz sunucuyu ayrıca kınıyoruz! Bir topluluğu küfre, dinden çıkmaya ve şirke götürecek böylesi çirkin bir iddia karşısında “Ağır bir suçlama oldu, cevap hakları doğdu. Bağlanmak isteyen bir Caferi alimi varsa cevap hakkı mahfuzdur” dememesini de bu fitneleri bilinçli yaptığının göstergesi olarak görüyoruz.

Gelelim konuya…

Kaldı ki; Ehli Sünnet, Kuran tilavetinin sonunda ““Sadakallah’ul Âzim” söylemenin sünnet olduğuna dair kaynak olmadığını, bazı ayetlerden (Âli İmran 95 / Ahzab 22) istinaden adap olarak kullanıldığını kabul eder. Yani denilmesi farz veya sünnet değildir, hiç denmese dahi bir şey olmaz. Halk Kuran tilavetinin bittiğini bilsinler diye kullanılan bir temcit ve teslimdir.

Bizde ise, İmam Cafer Sadık’tan nakledilen bazı rivayetlerde Peygamberimizden Kuran’ın başlangıcı “Bismillah” bitişi “Sadakallah’ul Âliyyu’l Âzim”dir diye rivayetler geldiğinden (Bihar’ul Envar, c.57 s.266) okunur. Ama bizde de Ehli Sünnet’te olduğu gibi denilmese de bir şey olmaz.

İşte bizi rahatsız eden ve karşı tarafın ne kadar sinsi ve fitneci olduğunu gösteren de bu. Çok basit, sıradan bir konuyu dahi Şiilerin aleyhine nasıl kullanırız, onları dinden nasıl çıkarırız, Şii/Alevileri katleden tekfirci teröristlere nasıl dini cevaz oluştururuz telaşları.

Şimdi soruyoruz; “Gerçekten siz, Kuran ayetlerini inkar edecek kadar mı bizden nefret ediyorsunuz?”

Halifelere ve Peygamberimizin eşine hakaret, Yasir el-Habibi konusu da 2. yazıda… inşallah

Onurşan Rahmani

www.tr.shafaqna.com

Bunları da beğenebilirsin Diğer Yazılar