Kerbela’da İslama Yöneltilen Menfur Saldırılar

0

Caferilerin dini lideri Seyit Ahmet Erdem, “Bugün burada ehlibeyt dostları olarak, Kerbela’da İslama yöneltilen menfur saldırıların yıl dönünü idrak etmek için toplanmış bulunuyoruz.” dedi.

Erdem: Kerbela’da İslama yöneltilen menfur saldırılar…

Caferilerin dini lideri Seyit Ahmet Erdem, Hz. Hüseyin ve 72 arkadaşının Kerbala’da şehit edilişinin 1375. yılı nedeniyle düzenlenen anma törenlerinde yaptığı konuşmada, “Bugün burada ehlibeyt dostları olarak, Kerbela’da İslama yöneltilen menfur saldırıların yıl dönünü idrak etmek için toplanmış bulunuyoruz.” dedi.

“Bugün, bundan 1376 sene önce, İslamı Muhammediyeye yönelen saldırların, bidatların ve hurafelerin dayanılmaz bir hal alması nedeniyle, hazreti Hüseyin önderliğinde, bir avuç müslümanın bu gidişe dur demek için, canlarını ortaya koymalarının ve şanlı bir direniş sergilemelerinin yıldönümüdür.” diyen Erdem konuşmasını şöyle sürdürdü:

Hazreti Hüseyin, Zalime ve dini Muhammedi ortadan kaldırmaya yönelik bu harekete şerefli bir duruş sergileyerek bu gün dahi beşeriyete önder olacak bir davranış ortaya koymuştur.

İmam Hüseyin, makam mevki ve dünya malı peşinden gitmedi. Eğer isteseydi bunlar en kolay yoldan elde edebilirdi. Ancak o zaman, İslamı Muhammediyeden yer yüzünde eser kalmazdı.

Aşura günü kutlanacak bir gün değildir. Aşure festivalide değildir.

Bazı Müslüman kardeşlerim Farkında olmadan bu günü bir kutlama vesilesi olarak kullanmaktadırlar. Bu gün kutlancak bir gün değildir. Bu gün peygamber efendimizin yüreğinin yaralandığı bir gündür. Bu gün peygamber efendimizin yaslı olduğu bir gündür Siz ney kutluyorsunuz. Farkında mısınız ?

Aşura günü islama, kurana ve peygmberimiz hz. Muhammedin kalbine bir hançer vurulmuş, bir yara açılmıştır. Peygamber efendimizin “konuşan kuranı” katledilmiş, islamın yer yüzünden kaldırılmasına cüret edilmiştir. Fakat buna dur demesi gerekenler elbette canları pahasına da olsa dur demişlerdir.

Yıllardır ehlibeyt mektebini dışlayan ve ehlibeyti emevi kürsülerinde kötüleyen emevi elleri aşura gününü sulandırarak bidatlarla topluma unutturmaya çalışmışlardır.

Bunu aslı olmayan emevi uydurmaları ile yapmışlardır. Kimi zaman peygamberlerin isimlerini kullanarak, Kerbeladaki emevi zulmünü perdeleme yoluna gitmişlerdir. Müslümanların zihinleri bu hurafelerle meşgul edilmiştir. İslama ve ehli beyte önemli hizmetleri olan ülkemiz ve toplumumuzda ne yazık ki kimi zaman bu uydurmaların tesiri altında kalmıştır. Bu acı bir durumdur.

Burada alimlerimize ve din otoritelerine önemli görevler düşmektedir.

Bu görev gerçeği , emevi hurafelerinden arınmış bir biçimde halka anlatmaktır.

Diyanet işleri başkanlığımızın son yıllarda islediği politikayla, ehlibeyti camilerde ve diğer toplantılarda anlatma ve anlam yoluna gitmesini taktirle karşılıyoruz.

Ehlibeytin ciğer paresi İmam Hüseyin, İslam’ın birliği için şehit olamadı mı?

Peki, ehlibeyt dostları İslam’ın birliği için yıllarca mücadele etmediler mi?

Ehlibeyti yok sayan zihniyet İslamı bölüp parçalamadı mı?

İslam adına şahsi ihtiraslarını ön plana çıkarmadılar mı?

Bu günlerde İslam alemi üzerinde çok tehlikeli oyunlar oynanmaktadır. islam âleminde adım adım mezhep çatışmasının zemini hazırlanmaktadır. Bu tür tuzaklara karşı uyanık olmalıyız.

İslam alemi sii-sünni diye parçalanmaya çalışılırken vahhabilik tehlikesi giderek yayılmaktadır.

Şii Müslümanların dünya üzerindeki en büyük dini otoritesi olan Ayetullah Seyit Ali Sistani “Sünni kardeşlerimiz bizim kardeşimizden öte canımızdır. Onlar adına size zarar verseler dahi siz onlara zarar veremezsiniz”. Keşke bütün İslam alimleri böyle düşünse. Oteleyici ve dışlayıcı olmasa…

O halde Müslümanlar birlik olmalıdır. Kardeşlik bağlarını güçlendirmelidir.

Bunun yolu ehlibeyt kardeşliğidir. O halde İslam kardeşliğinin ehlibeyt mektebinden başka bir çaresi var mı? O halde Yeni Kerbelalar görmemek için İslam kardeşliğini sağlayacak yegane gücün, Alahın izniyle ehlibeyt mektebi ve Hüseyn vari bir imanda olduğu bilinmelidir..

Gün birlik berberlik günüdür.

Bizler söylem ve davranışlarımızla halka örnek olmalıyız. Birleştirmek bizim görevimizdir. Ayırmak değil.

Allah hepimizi cennetinde imamı Hüseyin ile komşu etsin. Allah bizleri ehlibeytin yolundan hiçbir zaman ayırmasın. kha

Bu Yılki Törene Valimiz Günay Günay Özdemir, belediye başkanı Murtaza karaçanta,siyasi parti teşkilatları ve milletvekilleri, il müftüsü Mehmet Genç şehrimizin idari ve mülkü erkanı katıldılar.