İstanbul Deklarasyonu Ortamı Gerdi

0
İslam İşbirliği Teşkilatı zirvesinin sonuç bildirisinden, işgalci İsrail rejimi ve saldırgan Suudi Arabistan yerine İran’a yönelik sert ifadeler çıktı.

İstanbul’da toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 13. İslam Zirvesi’nin dün sona ermesinin ardından yayınlanan ‘İstanbul Deklarasyonu’nda “İİT, İran’ın, bölge ülkelerinin ve Bahreyn, Yemen, Suriye ve Somali gibi üye ülkelerin içişlerine müdahale etmesini ve terörizme devam eden desteğini kınar” ifadesi yer aldı.

Bildirideki bu iddialar ve suçlayıcı ifadeler İran heyetinde rahatsızlık yarattı.

Filistin işgalcisi Siyonist rejim İsrail için kınama yapmayan, bir yıldır Yemen’deki masul halkı bombalayan Suudi Arabistan’ı kınamayan birliğin İran’ı kınaması dikkat çekici bulunuyor.

Ayetulalh Bakır El-Nemr’in Suudi Arabistan tarafından idamı terörle mücadele ve buna itiraz ise içişlerine karışmak olarak görülüyor. Oysaki uzmanlar,idam edilen  Ayetullah Nemr’in adil yargılanmadığını, terör ve terör gruplarıyla da ilişkisi olmayan dini bir şahsiyet olduğunu belirtiyor.

ÜZÜNTÜ DUYULUYOR

İran’ın, Suudi Arabistan’a karşı, “terör suçu” işlediği belirtilenlerin “hukuki bir şekilde” idam edilmesi hakkındaki ifadelerinin tahrik edici olduğu iddia edilirken, Tahran yönetimi, BM, İİT ve uluslararası sözleşmelere açıkça aykırı bir şekilde Suudi Arabistan’ın içişlerine müdahalede bulunmakla suçlandı.

Bildiride, İran’ın, bölge ülkeleri ile Bahreyn, Yemen, Suriye ve Somali gibi üye ülkelerin içişlerine müdahalesinden ve teröre desteğini sürdürmesinden üzüntü duyulduğu da iddia ediliyor.

DAEŞ (IŞİD), El Kaide, Boko Haram, Eş Şebab ve PKK/PYD/YPG terör örgütlerinin üye ülkelerde zemin bulmasına neden olan güç boşluğundan kaygı duyulduğu ifade edildi.

Batı ülkelerinde yükselen yabancı düşmanlığı, İslamofobi ve Müslüman karşıtı ırkçılık hareketlerinin artmasından endişe edildiği belirtilen deklarasyonda Suriyeli mültecinin çektiği katlanılması mümkün olmayan acıdan endişe duyulduğu da ifade edildi.

Filistin topraklarındaki İsrail işgali, yasa dışı yerleşimlerin artmasıyla uluslararası hukukun giderek artan şekilde ihlal edilmesi, Filistinlilerin evlerinin tahrip edilmesi, keyfi öldürmeler, tutuklamalar ve Gazze’deki abluka kınandı.

“İşgalcilerin Yahudileştirme girişimleri”ne ve Haremi Şerif’in kutsallığının ihlal edilmesine karşı Kudüs’ün İslami kimliğini korumak için her türlü tedbiri almak gerektiği vurgulandı. Filistin’in uluslararası organizasyonlara üyeliği ve devlet olarak tanınması için kamuoyuna baskı çağrısında bulunuldu.

Müslüman gençlerin toplumdaki rollerini güçlendirme, eğitim ve istihdam olanaklarını iyileştirme çabalarının teşvik edilmesi gerektiğinin altı çizildi.

İslam ülkelerinin kalkınmasında kadınların oynadığı role de değinilerek, kadınların toplumsal yaşama katkılarının önemine vurgu yapıldı.

BİLDİRİ TARAFLARDA GERGİNLİK YARATTI

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) zirvesinin ilk gününde İran-Suudi Arabistan gerginliği yaşanmıştı. Ortak bildiride yer alacak maddeler iki ülke arasında gerilime neden oldu. İstanbul deklarasyonu hazırlanırken İran’da Suudi Arabistan elçiliklerine yönelik saldırılar kınandı, İran’ın diğer ülkelerin içişlerine karışmaması gerektiğinin altı çizildi.

İran ise bildiriye konulması planlanan şu maddelere itiraz etmişti:

İİT, İran’ın Tahran ve Meşhed kentlerindeki Suudi Arabistan diplomatik temsilciliklerinin saldırıya uğramasını kınamaktadır. Bu saldırıların diplomatların korunmasına yönelik uluslararası kanunlara açıkça aykırı olduğunu vurgular.

İİT, Suudi Arabistan’da terörle bağlantılı kişilere yönelik verilen yargı hükümleriyle ilgili İran’ın açıklamalarını reddeder. Çünkü bu açıklamalar Suudi Arabistan’ın içişlerine açık bir karışma sayılır. Bu da BM’nin ve İİT’nin kurallarıyla ve uluslararası kanunlarla örtüşmemektedir.

Gerginlik sonrası Suudi Arabistan Kralı Selman önceki gün öğleden sonra Türkiye’den ayrıldı. Zirve öncesi Kral’ın Türkiye ziyaretinin dün bitmesi öngörülmüştü.

Bunları da beğenebilirsin Diğer Yazılar