İran’dan Ezber Bozan Açıklama: Suudi Rejimi’nin Yıkılması Felaket Olur!

0

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani “Tahran’ın Dış Siyaset Analizi” dergisine verdiği mülakatta, Suriye ile ilgili 4 maddelik çözüm önerisini açıkladı.

Acil ateşkes, ıslahat, Suriyelilerin barış süreci ve müzakere aşaması ve son olarak da tüm ülkeyi kapsayacak şekilde seçim olmak üzere 4 aşamalı bir barış planını taraflara sunduklarını açıkladı.

Amerika’nın insan hakları konusunda Suriye’den çok geride olan ülkelerle müttefik olup Suriye’de demokrasi iddiasında olmasını samimiyetsizlik olarak yorumlayan Şemhani, Halep ve Şam kırsalının direniş ve anlaşma ile temizlenmesini de direniş cephesinin Amerika ve müttefiklerine karşı bir zaferi olduğunu söyledi.

ARABİSATAN REJİMİNİN YIKILMASINI İSTEMİYORUZ HATTA BU DÜŞÜNCEDE OLANLARIN KARŞISINDAYIZ

Arabistan konusunda da bir soruya yanıt veren İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani şöyle dedi: “İran İslam Cumhuriyeti Suud Hanedanının yıkılması peşinde değil. Hatta biz Suudi hükümetini yıkmak isteyenlerin de karşısındayız. Çünkü yıkılan Suudi hanedanının yerine daha iyi bir yönetim geleceğini zannetmiyoruz. Büyük ihtimalle, hatta kesine yakın; Suudi hükümeti parçalanırsa aşırı guruplar, IŞİD tefekkürü Arabisatan’ın önemli bir bölümüne hakim olacaktır. Bu da bizim istemediğimiz bir şeydir.”

İran’ın bölgede hiçbir İslam ülkesinin parçalanmasını, bölünmesini istemediğini belirten Şemhani “İran her zaman aşırıcı guruplara karşı mücadele vermiştir. Eğer İslam ülkeleri bölünürse buralarda aşırıcı guruplar güçlenirler ve bu, terörist düşüncelerin İslam ülkelerine hakim olması anlamına gelir. Bu da İslam dünyasının çıkarlarına terstir. Oysa maalesef  Suudiler hem Suriye’de hem Yemen’de aşırıcı gurupları destekliyor ve onlara yardım ediyor” diye konuştu.