(L to R) Foreign Minister Guido Westerwelle, EU foreign policy chief Catherine Ashton, Chinese Foreign Minister Wang Yi, Iranian Foreign Minister Mohammad Javad Zarif, US Secretary of State John Kerry and French Foreign Minister Laurent Fabius shakes hands after a statement on early November 24, 2013 in Geneva. World powers reached an agreement with Iran over its nuclear programme, their chief negotiator Catherine Ashton and Iran's foreign minister said.    AFP PHOTO / FABRICE COFFRINI        (Photo credit should read FABRICE COFFRINI/AFP/Getty Images)

İran’a Yaptırımlar Kalktı, Körfez Borsaları Çöktü

ABD ve Avrupa Birliği’nin İran’a uygulanan yaptırımları kaldırma kararının ardından Körfez ülkelerinin borsaları güne sert düşüşle başladı. Suudi Arabistan borsası yüzde 6.5 değer kaybetti.

Suudi Arabistan borsasında Tadawul endeksi, ilk dakikalardan itibaren 300 puan gerileyerek 5.500’ün altını gördü.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) piyasaları da haftaya rekor kayıpla başladı. Dubai borsasının DFM endeksi, rekor 2.6672,33 puana düştü. Dubai’yi Abu-Dabi’nin borsası takip etti. Buradaki düşüş yüzde 2.68 oranında gerçekleşti ve endeks 3.837,81’i gördü.

Benzer bir durum, bölgenin en büyük ikinci borsasına sahip Katar’da da yaşandı. Katar borsası açıldıktan bir saat sonra temel endeks yüzde 5’lik sert düşüle 8.800 puanın altında işlem görüyor.

Kuveyt borsası da yüzde 2.4 değer kaybıyla 5.000 puanı gördü.

Borsalardaki düşüşün ana nedeni olarak petrol fiyatlarındaki düşüşün devam etmesi ve Batı ülkelerinin İran’a uyguladıkları yaptırımları kaldırması gösteriliyor. Zira İran yönetimi, yaptırımların kaldırılmasının ardından petrol üretimini artıracağını açıkladı. Bu da dünya piyasalarındaki petrol arzı artacağı anlamına geliyor.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir