İran Uyarısını Avrupa’dan Yaptı!

0
Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komisyonu’nda konuşan İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Suriye krizine siyasi çözüm bulunması gerektiğini belirterek, kimsenin çıkış yolu olarak askeri çözüm empoze edemeyeceğini açıkladı.

NTV’nin haberine göre, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi’nde bir konuşma yaptı.

İnsan hakları ihlalleri nedeniyle yaptırım uygulanan ülkenin İran değil “Yemen’i bombalayan Suudi Arabistan” olması gerektiğini belirten Zarif, Avrupa ile insan haklarıyla ilgili diyaloğa girmek istediklerini dile getirdi.

Zarif, “Avrupa ile insan hakları ile ilgili olarak diyaloğa girmek istiyoruz. Ama bu karşılıklı olmalı. Bir monolog ya da öğüt verme şeklinde olmamalı” ifadesini kullandı.

Suriye’de Birleşmiş Milletler tarafından tanınan meşru bir hükümet olduğunu belirten Zarif, “Suriye’de, egemen hükümetin yetkisi olmaksızın faaliyette bulunanlar uluslararası hukuku ihlal ediyorlar. Suriye’ye kimse askeri çözüm empoze edemez. Çıkış yolu siyasi çözüm. Siyasi çözüm olmazsa kazanan IŞİD, El Nusra ve El Kaide olacak” açıklamasında bulundu.

Suriye’deki soruna din ya da mezhep odaklı yaklaşmanın en tehlikeli ve en yanlış yaklaşım olacağını söyleyen Zarif, yaşananın bölgesel denge sorunu olduğunu belirtti.

Sorunun bir demokrasi sorunu da olmadığını ifade eden Zarif, “Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ı eleştiren Körfez ülkeleri daha mı demokratik” diye sordu. Kararı Suriyelilerin vermesi ve görüşmelerin nasıl sonuçlanması gerektiğinin dışarıdan dikte edilmemesinin gerekli olduğunu belirten Zarif, “Müzakerelerin sonucunun ne olacağı müzakere odasındaki Suriyeliler tarafından belirlenmeli bölgedeki başkentlerde, özellikle de Riyad’da değil” diye konuştu.

“KARA BİRLİKLERİ GÖNDERİLMESİN”

Suriye’ye kara birlikleri gönderilmemesi, bombalamaların ve hava operasyonlarının durması gerektiğini belirten Zarif, “derhal ateşkes, insani destek, ulusal birlik hükümeti kurulması ve Suriye içi görüşmelere başlanması’ ayakları üzerine oturan bir planın devreye sokulmasını savunduklarını vurguladı.

Zarif, önceki gece AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile görüşmesi öncesinde de bazı ülkelerin askeri çözüm olduğuna inanmaya devam ettiğini belirterek, “Ateşkesin sağlanabilmesi için bu yanılsamayı terk etmeleri gerekiyor. Münih’te anlaştığımız şey ateşkesti, belirli bölgesel aktörlerin yeniden bir araya gelmesine izin verecek bir mola değil” demişti.

AVRUPA’DAN RUSYA’YA SUÇLAMA

Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Elmar Brok ise konuşmasında Suriye’deki son gelişmelerle ilgili Rusya’yı suçladı.

İnsanların ölmeye devam ettiğini söyleyen Brok, “Bunun bir sebebi de vekalet savaşları. Kimin kimden daha az hatalı olduğunu söyleyemeyeceğim. Dramatik durum ve insani trajediler karşısında mümkün olan en kısa sürede bir çözüm bulmalıyız. Rusya’nın pazarlık zemini oluşturmak için zaman kazanmaya dönük bir müdahalesi var. Bu da mümkün olan en kısa sürede çözüm bulmayı zorlaştırıyor ve daha fazla insani trajedilere neden oluyor” dedi.

BOMBARDIMAN POLEMİĞİ

İran Dışişleri Bakanı Zarif ve Brok daha sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu. Brok, “Suriye muhalefetine dönük bombardımanın durdurulması gerektiğine inanıyoruz. Saldırılar, müzakereler için zaman kazanma olmamalı. Müzakerelere derhal başlamalıyız. Bu hem insani trajediler açısından iyi değil hem de bir anlaşmaya varmak için adil değil” diye konuştu.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in “Suriye’de ateşkes sağlanması için 3 ay önce çağrı yaptıkları” yönündeki açıklaması üzerine Brok, “O halde Rusya’yı ve diğerlerini bombardımanı durdurmaya çağırın” dedi.

İran Dışişleri Bakanı Zarif’in yanıtı ise açık ve net oldu: “Herkes (bombardımanı) durdurmalı”

Bunları da beğenebilirsin Diğer Yazılar