Hz. Ali’nin Annesinin Duası ve Kâbe Duvarının Yarılması

0

Bugün Recep Ay’ının 12 nci günü İslam ve imamet Tarihinde önemli bir gün olarak tarihe geçmiştir.

Zira imamet Yıldızı’nın Birincisi olan Hz. Ali (a.s) nin Annesi Fatıma bnt Esat’ın Duasıyla Kâbe Duvarı Yarılarak Fatıma’nın içeri girmesi ve Hz. Ali’yi orada dünyaya getirdiği gündür.

İbni Ga’neb şöyle diyor:

“Abbas ibni Abdülmuttalib ve diğer birkaç kişiyle birlikte Kâbe’nin tam karşısında oturmuş sohbet ediyorduk. Fatıma bnt Esat’ın Kâbe’ye doğru geldiğini gördük.

kabenin karşısında durup şöyle dediğini duyduk: “Ya Rabbi! Sana, peygamberlerine ve onların kitaplarına inanıyorum. Ceddim İbrahim’in ve hak ve söylediklerinin de dosdoğru olduğuna şahadet ederim. Bu evi senin emrinle inşa etti… Onun ve karnımda taşıdığım şu bebeğim aşkına; bu doğumu bana kolaylaştır.

”Bu sırda hepimizi hayretler içinde bırakan bir şey oldu. Gözlerimiz önünde Kâbe’nin duvarı yarıldı ve o değerli kadın, içeri girdi. Sonra duvar bitişip eski halini aldı.

Şaşkınlık ve telaşla hepimiz Kâbe’nin kapısına koştuk; ama kapı açılmıyordu. İşin için de Kâbe’nin Rabbinin bir hikmeti olduğunu anladık…

Dört gün sonra o yüce hanım kucağında gururla tuttuğu nur topu gibi bir bebekle Kâbe’den çıktı.

Gaipten gelen bir ses bu bebeğin ismini Ali koymamı istedi dedi.fil ayının 30’u recep ayının 13’ü Cuma günüydü ve Hicretten 23 yıl önceydi..(Bihar c.35 s.8)