Erdoğan’ın himayesinde IŞİD’e yardım! (Belge)

0

Cumhurbaşkan’ı Erdoğan’ın Türkiye’de himaye ettiği, Irak Cumhurbaşkanı eski yardımcısı Tarık Haşimi’den IŞİD’e 50 bin dolar yardım!

Ortadoğu uzmanı ve deneyimli gazeteci Hüsnü Mahalli, Tayyip Erdoğan’ın himayesinde Türkiye’de yaşayan ve IŞİD’e desteği sebebiyle Irak’ta idama mahkum edilen Tarık Haşimi’nin IŞİD’e yaptığı bağışın makbuzunu Twitter hesabından paylaştı.

IŞİD’in Musul işgalini de yayınladığı mesajla kutlayan Haşimi hakkında Mahalli, “İstanbul’da ikamet eden Tarık Haşimi’nin IŞİD’e 50 bin dolarlık bağış makbuzu” diye yazdı.

Mahalli, Tarık Haşimi’nin IŞİD’e yaptığı bağışın makbuzunu Twitter hesabından paylaştı.

Aralık 2011’de ABD birliklerinin ülkeden ayrılmasından sonra, Irak Yüksek Yargı Konseyi, Tarık el-Haşimi için “terörist gruplarla bağlantısı olduğu”nu öne sürmüştü. Ardında da Haşimi için yurtdışına çıkış yasağı getirilerek hakkında tutuklama kararı çıkarılmıştı. Ardından da Irak Yüksek Mahkemesi, 2012 yılında Haşimi hakkında gıyabında idam kararı almıştı. Erdoğan’ın siyasi müttefiki ve ideolojik ortağı Haşimi IŞİD’e yönelik sempati ve desteğini geçmişte de gizlemeyerek, IŞİD’i bir “halk hareketi” olarak adlandırırken kanlı örgütün katliamlarını da “halk isyanı” olarak anıyor.

TÜRKİYE’YE SIĞINMIŞTI

Bir süre Katar ve Suudi Arabistan’da kalan El Haşimi, sonradan Türkiye’ye sığınmıştı. Haşimi hakkında Uluslararası Polis Teşkilatı (Interpol) tarafından hakkında Kırmızı Bülten çıkarılmasına rağmen Türkiye Haşimi’yi teslim etmemişti. Daha sonra ise Haşimi’ye Türkiye’de oturma izni verilmişti.

Dönemin Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, el-Haşimi’ye destek vererek “Türkiye olarak başından beri desteğimizi verdiğimiz birini iade etmeyiz” demişti.

El-Haşimi de 2014 yılında Shafaq News sitesine yaptığı açıklamada IŞİD’e destek verdiğini belirterek “Bir insan bir süre sabredebilir ama bu sabır bir gün biter. Ezilen, haksızlığa uğrayan ve marjinalleştirilen insanların devrimini kutluyorum.” ifadelerini kullanmıştı.