Bahar Temizliği ve Ziyaretleşmeler

0

Bahar temizliği veya Khouneh Tekouni veya (kelimenin tam anlamıyla ‘ev sallayarak’ anlamına gelir) ‘tam temizlik house’ yaygın olarak Nevruz’dan önce gerçekleştirilir.

 

Parslar (İranlılar, Afganlar ve Tacikler) ve diğer Hint-İran gruplar (Kürt, Ermeni, Azarbaijanis ve Balochs) büyük bir yay evlerinin temizliği ile Nevruz için hazırlıklara başlaması, yeni bir giysi satın alma ve yeni yıl için giyim çiçek satın alma (özellikle sümbül ve lale popüler olan ve dikkat çekici süslerdir).

“Doğanın yeniden doğuşu” ile bağlantılı olarak, bahar temizliği kapsamlı bir ulusal gelenek olarak İran’da hemen hemen her evde kutlanmaktadır. Bu aynı zamanda kişisel kıyafetleri uzun olduğunu ve yeni elbiseler en az bir takım satın almak gelenektir. Yılbaşı günü, ailelerin yeni kıyafetler giyinmek ve aile, aile yakınları daha sonra geri kalan yaşlılar ziyaret ederek ve nihayet kendi arkadaşları tarafından on iki günlük kutlamalar başlar. on üçüncü gün aileleri evlerinin önünde ve piknikte dışarıda kutlarlar.

Nevruz tatil sırasında, daha bir ziyaret etmesi bekleniyor başka genellikle karşılık kısa ev ziyaretleri şeklinde (çoğunlukla aileleri, arkadaşları ve komşuları ile sınırlıdır). Tipik olarak, Nevruz’un ilk günü, aile üyeleri masada Seen Haft ile, masa etrafında toplamak veya onun yanında ayarlayın ve baharın gelişini tam anı bekliyor. O zaman hediye değiş tokuş edilir. Günün ilerleyen saatlerinde, ilk ev ziyaretleri en kıdemli aile üyelerine ödenir. Genellikle, gençlik ve yaşlılar ilk ziyaret edecek büyükleri daha sonra iade-i ziyaret. önceki yıl, bir aile üyesi merhum zaman, gelenek (büyükleri arasında) ilk o aile ziyaret edecek. Ziyaret doğal olarak başka bir kendi listesinde herkesin ziyaret etmek mümkün olmayacaktır, göreceli olarak kısa olması gerekir. Tipik bir ziyaret sık sık ziyaret diğer akraba ve arkadaşlar o zaman aynı evi ziyaret ediyor olmak ne girmek yaklaşık 30 dakika vardır. ev ziyaretleri nedeniyle, genelde çay veya şerbet ile bu kalemler ile ziyaretçilere hizmet olarak, yandan pasta, kurabiye, taze ve kurutulmuş meyve ve özel fındık yeterli erzağı olduğundan emin olunmalıdır. Pek çok İranlı arkadaş ve aile grupları arasında uzun mesafeler ile ilgili bir çare yolu olarak merkezi bir konumda büyük Nevruz partileri yapmak olacaktır.

Bazı Nevruzlarda ünlü bir kişi Nevruz üzerinde yaptığı bir konuşmanın her yılın geri kalan etkileyeceğine inanıyoruz. Bu yüzden, bir kişinin sıcak ve akrabaları, arkadaşları ve komşuları sonra Nevruz, üzerinde ayni ve sulh ise yeni yıl iyi bir yıl olacaktır. Öte yandan, kavga ve anlaşmazlıklar varsa, yıl kötü olacak.

Bu yılın veya son Cuma sabahı son Perşembe gecesi mezarlıkları ziyaret edip aile, arkadaş ya da mezarlık başka ölen olanların geçti üyelerinin Sura Al-Fatiha okunur, bu gelenektir.

Çok yaygın olmayabilir Bir gelenek gecede dışında güvenli bir yerde, bal ya da şeker gibi tatlı bir şeyler, yerleştirmektir (yani, sadece birkaç aileye ait olabilir). Yeni yılın ilk sabahı ilk kişi kadar iyi bir yeni yıl kazanmanın başka bir yolu olarak evin içine tatlı şeyler getiriyor.