Arabistan’ın el-Makran askeri üssü Yemenli mücahitlerin kontrolüne geçti(FOTO)

0

 

Yemen ordu güçleri ve halk komitelerinin ilerleyişinin devamında Suudi Arabistan’ın Cizan eyaletinde bulunan el-Makran askeri üssünün kontrolünü ele geçirdiler.

El-Mesire kanalı, Suudi askeri araçlarının Yemenli mücahitler tarafından yakıldığını gösteren bir video görüntüsü yayınladı.

Bu habere göre bu askeri üste bulunun tüm Suudi askerleri ya öldürüldüler veya firar ettiler. Ayrıç askeri üste bulunan tüm askeri araç ve teçhizat Yemen ordusu tarafından ganimet alındı.

Yemen güçlerinin Suudi Arabistan toraklarındaki karşı saldırıları devam ederken, Riyad rejimi yaklaşık iki yıl önce Yemen’in istifa etmiş eski Cumhurbaşkanı Abdurabbih Mansur Hadi’yi yeniden güce ulaştırmak ve Ensarullah halk hareketini zayıflatmak için Yemen’e saldırılarını başlatmıştı.

El-Kaide ve Daeş gibi terör örgütlerinin genişlemesinin altyapısını sağlayan Suudi saldırıları, defalarca okulları, hastaneleri, yerleşim yerlerini, pazarları ve sığınmacı kaplarını hedef aldı.

Bu saldırılarda şimdiye kadar 12 bine yakın Yemenli hayatını kaybetti ki ölenlerden büyük bir çoğunluğu siviller, kadın ve çocuklar oluşturuyor.

 

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, açık hava ve doğa
Otomatik alternatif metin yok.
Otomatik alternatif metin yok.
Görüntünün olası içeriği: dağ, doğa ve açık hava
Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi ve açık hava