Arabistan Suriyeli Muhaliflere Kitle İmha Silahı Verdi

0
Arabistan’ın Suriyeli muhaliflere kitle imha silahları verdiğini belirten Suriye Uzmanı Hasan el-Hasan, Suriye’de muhaliflere yardım eden bölgesel devletlerin hedefleri ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Tesnim Haber Ajansı Şam muhabirine konuşan Suriye askeri konular uzmanı Hasan el-Hasan, Arabistan’ın Suriyeli muhaliflere kitle imha silahları verdiği iddiasında bulundu.

Hasan el-Hasan, “Cenevre müzakerelerinin üçüncü aşamasıyla eş zamanlı olarak silahlı grupların saldırı gerçekleştirmesini, “silahlı gruplar farklı isimlerle tek başlarına destek almaksızın böyle bir saldırı gerçekleştirebilirler” şeklinde değerlendirmek saflık olur” dedi.

Hasan, “Ateşkesin açıklanmasının ardından dikkat edilmesi gereken asıl ve temel nükte, ateşkes açıklamasından sadece 8 dakika sonra silahlı gruplar tarafından ateşkesin ihlal edilmesidir. Onlar, Halep’e onlarca füze fırlattılar. Bununla birlikte çeşitli hafif ve ağır silahlarla donanmış binlerce terörist Halep’e saldırdı.

Özellikle de Arabistan Dışişleri Bakanı’nın eş zamanlı olarak ılımlı muhalif diye adlandırdığı örgütleri ileri teknolojiye sahip füzelerle donatacağı yönünde tehditler savurmasının ardından teröristlerin bu saldırılarını bireysel olarak yapılmış bir saldırı olarak değerlendirmemiz saflık olur. Bu açıklamalar, kitle imha silahlarının terör örgütlerine ulaştığı anlamına gelir.
Siyasi çözümlerden bahsetmenin hakiki sükûnete dönüşeceği ve terör örgütünün destekçilerinin bundan bir çıkar elde edemeyeceği açıktır. Arabistan ve Türkiye’nin Amerika’ya itaat edeceğini varsaymak, kendimizi aldatmak olur.

Onlar, Suriye’nin bölünmesi yönündeki asıl hedeflerine ulaşmada başarı elde edemedikçe, durumun bu şekilde devam etmesini ve karışıklıklarla Suriye’de var olan güç unsurlarını yok olmasını istiyorlar.” açıklamasında bulundu.

ADİL CUBEY VE AHMET DAVUTOĞLU’NDAN HALEP ÇATIŞMALARINA EŞ ZAMANLI KIŞKIRTICI AÇIKLAMALAR

“Suriye ordusunun Halep’te ve özellikle Han Tuman’da terör örgütleriyle çatışmaları sürerken bu çatışmalarla eş zamanlı olarak Arabistan Dışişleri Bakanı Adil Cubeyr ve Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu’ndan çarpıcı açıklamalar geldi. Türkiye ve Arabistan Suriye’ye kara gücü gönderme peşinde. Cubeyr ve Davutoğlu açıklamalarında Suriye’deki silah grupları donatmak ve silahlı gruplara yardım etmek amacıyla, Suriye’ye kara gücü göndermekten bahsettiler. İlginçtir ki, Adil Cubeyr geçen hafta Cenevre’de Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry ile yaptı görüşmede “Eğer Suriye krizi siyasi kanalla çözülmezse, silahla çözülecektir” demişti.”

ARABİSTAN SURİYE’DE KAZANMANIN YOLLARINI ARIYOR

Bu açıklamalar, Arabistan’ın Suriye’deki silahlı gruplara destek verdiğini ve siyasi üstünlük sağlamaya çalıştığını ve iki gün sonra başlayacak olan müzakerelerin üçüncü aşamasında bu kozları kullanmak istediğini gösteriyor.

Konuyla ilgili olarak Arabistan Dışişleri Bakanının açıklamalarını Tesnim haber ajansı muhabirine değerlendiren Suriye askeri konular uzmanı Hasan el-Hasan, “Adil Cubeyr önceki gün “Ilımlı muhalifler” olarak bilinen gruplara ölümcül füze verme tehdidinde bulunmuştu.
Arabistanlı bir yetkilinin bu tür açıklamalar yapması “pratik olarak ölümcül silahların Suriye’deki silahlı grupların eline ulaştığı” anlamına gelir ve bu girişim de uluslararası anlaşmaların tamamının ve Rusya ile Amerika’nın gözetimi altında Halep’te varılan ateşkesin ihlal edilmesi demektir.”

TÜRKİYE’DEN KARA GÜCÜ GÖNDERMEYE HAZIRIZ AÇIKLAMASI

“Arabistan Dışişleri Bakanı ve Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu eş zamanlı açıklamalarda bulundular. Şöyleki o da, “gerekli görüldüğü takdirde Türkiye’nin Suriye’ye kara gücü göndermeye hazır olduğu” açıklamasında bulundu. Davutoğlu aynı şekilde “kendi güvenliklerini sağlamak için, ister içeride olsun ister Türkiye dışında her türlü girişimde bulunamaya hazır olduklarını” söyledi. Davutoğlu’nun açıklamaları, Türkiye’nin doğrudan Ceyşu’l Feth olarak bilinen örgütün operasyonlarını yönettiğini pratik olarak gösterdi.”

Ceyşu’l Feth, 8 silahlı grubun birleşiminden oluşmuş olup, Suriye’deki savaşın başını çekiyor. Bu gruplar şunlardır: el-Nusra Cephesi, Ahraru’ş Şam, Feyleku’ş Şam, Cundu’ş Şam, Cundu’l Aksa, Ceyşu’l Feth, Ceyşu’l Nesr ve Bedir ordusu.