Acaba şu Anda Hz.Mehdi Nerededir?

Soru: Acaba Hz. Mehdi (a.s) şu anda nerede yaşamaktadır? Belli bir mekanı ve yerleşim yeri var mıdır?

Cevap: Bu konuda nakledilen rivayetlerde, ilk bakışta bir biriyle bağdaşmayan bilgiler verilmiştir. Bazı rivayetlerden, İmam’ın belli bir yeri olmadığı ve dağlarda, ıssız yerlerde yaşadığı anlaşılmaktadır. İmam’ın (a.s) Ali b. Mehziyar’a söylediği sözlerden anlaşılan budur.(1)

Bazı rivayetlerde belli birkaç mekanın adı zikredilmiştir: Medine(2),  Medine çevresindeki Radvâ dağı(3) ve Mekke çevresindeki  Zû-Tuvâ vadisi(4) gibi.

Diğer bazısında ise, birinci kısım gibi belli bir mekanın ismi verilmiyor, ama İmam’ın (a.s) insanların içerisinde tanınmaz bir şekilde yaşadığını, onun insanları tanıdığını, ama insanların onu tanımadığını vurgulamakta ve bu açıdan Hz. Yusuf’a benzetilmektedir ki bir müddet tanınmaz bir şekilde Mısır’da insanlar arasında yaşadı, ama zamanı gelince kendisini kardeşlerine tanıttı.(5)

Aslında bu rivayetlerin birbiriyle bir çelişkisi yoktur ve uzlaştırılabilir niteliktedir. Şöyle ki: İmam (a.s) insanların arasında yaşamasına ve çeşitli yerlerde bulunmasına rağmen, ağılıklı olarak veya özel zamanlarda (hac mevsimi gibi) Mekke ve Medine’de bulunsun; normal olmayan ve tehlike arzeden zaman ve durumlarda ise dağlara veya ıssız bölgelere intikal etsin. Bu hadislerden her birisi de bu durumlardan birisine işaret etmiş olsun.

1- Kitab-ül Gaybet (Şeyh Tûsî), s.266.

2- Kitab-ül Gaybet (Şeyh Tûsî), s.162, Bihâr-ül Envâr, c.52, s.153, El-Kâfî, c.1, s.340.

3- Kitab-ül Gaybet (Şeyh Tûsî), s.162.

4- Kitab-ül Gaybet (Şeyh Tûsî), s.182.

5- Kitab-ül Gaybet (Şeyh Tûsî), s.164.
2 thoughts on “Acaba şu Anda Hz.Mehdi Nerededir?

  1. Yunus sarı

    Mehdi a.s. Şu an nerede olabilir. Hadislere göre zuhur edeceği yer mekke ama mekkelı değil muhyıddın arabiye göre arapta değil, imam rabbaniye göre sahabenin üstü peygamberimiz altı bir makamdadır bu açıdan dedesi ali a.s. Dan da üstündür peki torun dededen nasıl üstüne olabilir. Peygamberimiz de dedesi adem a.s. Dan üstün makamdadır en son peygamberimiz önceki tüm peygamberlerin kriptolarını kırarak geldiği için daha güçlüdür imam mehdi a.s. Son evliya olarak hatemul evliya kendisinden önceki 11 imamdan daha üstündür bu zor ve anlaşılması güç bir konu olabilir hz ademe ruh gelince gözleri gördü ve laılehe illallah muhammedun resulullah ummetin muznıbetun ve rabbun gafur yazisini gördü ve allah in yanına yazılma serefi ve üstünlüğü gördü ve 2 şey düşündü 1. Muhammed s.a.v. In yuksekligi 2. Ümmetinin gunahkarlıgı, dedi ya rab bu muhammed kim yüce allah dedi o senin torunun evladının bir peygamber senden yahut evladının bir zelle sadır olsa onun sefkati ile af ederim. Adem a.s. O sırada Hatırında düşündü baba ogluna sefaat etseydi daha uygun ve doğru olurdu, acaba niye aksi oldu diye zihninden geçirirken hak teala cebraile dedi çabuk yetiş ademi o düşünceden kurtar, yoksa helak olur. Cebrail bir anda geldi adem a.s. In göğsünü yardı o düşüncenin endişenin yarısını çıkarıp toprağa gömdü. Yarısı adem a.s. In kalbinde kaldı yere gömülen yarıdan bir ağaç meydana geldi sonra bu ağaç hataya sebep oldu. Kalbinde kalan ise nefsi emmare oldu.esas mesele kaim şu an nerede olabilir hadislere göre doğu tarafında batida ve batının kenarında yaşar diye 3 tane rivayet var. Bir ıslam devletinin reisinin ölümü sırasında mekkeye gidecekine dair hadisler var.

    Reply
  2. kartal

    Hz Mehdi’yi hangi kisiler veya ulkeler daha cok öldürmek istiyorsa oralara bakin! O, Hz Musa-firavun olayi gibi onlarin tam icerisindedir. Belki de onlarla kafa bulmak icin onlarin kilise veya havralarinda din adami goruntusundedir. Yada o ulkelerde siyasetin icindedir. Belkide onlarin barlarina, diskolarina takiliyordur. Onlarda Hz Mehdi’yi ortadogu, afganistan, kuzey afrika ulkeleri, Turkiye veya yemende ariyorlar.

    Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir