0

Kars Caferilerinin Dini Lideri, Merkez Ehlibeyt Işıklı Cami Alimi Seyyid Ahmet Erdem, Muharrem Ayı’nın girişi nedeniyle bir açıklama yaparak, Muharrem Ayı törenlerinin her yıl olduğu gibi bu yıl da icra edileceğini duyurdu.

Peygamberimizin buyurduğu gibi “Benim sizlere iki emanetim vardır. Bunlardan birisi Kur’an, birisi Ehlibeytimdir” sözlerini hatırlatarak, ehlibeytin bir kesime değil, tüm İslam alemine emanet olduğunu dile getiren Seyyid Ahmet Erdem, icra edilecek programlarda bunun vurgusunun yapılacağını söyled

Bu anlamda birlik ve beraberliğin sağlanmasına en çok ihtiyaç olunduğu bu zamanlarda, herkesin Kerbela ruhunu iyi kavraması gerektiğine dikkat çeken Erdem, dini kullanarak dünyayı kana bulayanlara karşı Kur’an bayrağı altında toplanılması gerektiğini belirtti.

“Müslümanlar olarak Kur-an Bayrağı, Kerbela Bayrağı altnda birleşmemiz gerekir” diyen Erdem, şunları söyledi; “Bilindiği üzere Muharrem ayı bugün başladı. Bu anlamda Muharrem Ayı’nın merasimlerine yerine getireceğiz. Hz Hüseyin’i anma ayı, anma günü olarak geçen yıl hariç her yıl olduğu gibi aşure gününü de anlamına uygun şeklinde icra edeceğiz. Törenlerimiz her yıl olduğu gibi bu yıl da devam edecek. Vatandaşlarımıza Kerbela’nın ruhuna uygun bu matem gününü yerine getirmemiz gerektiğini hatırlatmak istiyorum. Kerbela’da Hazreti Hüseyin’in ve askerlerinin bir insanlık mücadelesi, bir onur mücadelesi verdiğini, zulme boyun eğmediğini anlatacağız. Bu anlamda halkımızı bilgilendirme merasimleri, konuşmaları yapılacak. Bütün hemşerilerimiz den ricamız budur ki bu davaya, Hazreti Hüseyin davasını hep birlikte sahip çıkılsın. Çünkü Hazreti Hüseyin nasıl ki Peygamberimizin buyurduğu gibi “Ümmetime iki değerli emanet bıraktım birisi Kur’an ve diğeri ehlibeytim” demiştir Bu anlamda Ehlibeyt bütün Müslümanlarındır, sadece bir kesimin değildir. Nasıl ki Resulullah’ın kendisi alemlere rahmettir, Hz Hüseyin de onun gözünün nurudur. Hz Hüseyin kendisini evlatlarını Hatta 6 aylık yavrusunu bile bu yola kurban vermiştir ve dinde hassasiyet olması gerektiğini bizlere söylemiştir.

Sahte ve riyakar dincilerin ülkeyi kana buladıklarını ve bunun en net örneğinin de 15 Temmuz’da yaşandığını kaydeden Seyyid Ahmet Erdem, herkesi Hz. Hüseyin’in haklı davasının savunucusu olmaya davet etti.

‘Günümüzde de maalesef İslam dünyasında, İslam aleminde dini kullanan sahteciler, dini kullanan riyakarlar, dini kendilerine alet ederek yeryüzünde fesat çıkararak kan döküyorlar’ diyen Erdem, “Tekbirler eşliğinde baş kesiyorlar. Hz Hüseyin bu yanlışların önüne geçmek için o kıyamını, o mücadelesini vermiştir ve şehit olmuştur. Bizlere düşen görev ise Kerbela ruhuna kavuşma Hz Hüseyin’in misyonunu en iyi şekilde anlamak, özümsemek ve bu birliği ve beraberliği Kur’an bayrağı altında sağlamak ve bir araya toplanmak. Hz Hüseyin’in Kerbela’da söylediği bir sözü vardır. Bu sözü ‘Yok mu benim haklı mücadeleme destek olan’ işte Hz. Hüseyin’in bu çağrısına çağrısına Lebbeyk diyerek cevap vermemiz lazım. Seninleyiz, seni hissediyoruz, senin haklı mücadelesinde yanındayız demeliyiz. Biz o bayrağı yerlerde düşürmeyeceğiz ve o bayrak sürekli dalgalanacak. Çünkü o bayrak dalgalanırsa gönüllerdeki yezitleri biz öldürmüş oluruz. Gönüllerdeki yezitler öldürüldüğü zaman İslâm kardeşliği ve dirlik olur. İslamI yanlış kullanan İslam’a karşı yezitlik yapan resimler yok olmuş olur Resulullah’ın en büyük emaneti olan Kur’an ve Ehlibeyt in olmadığı bir yerde salon Şeyhler çıkar, filan şeyhler çıkar ve çeşitli bölünmeler çeşitli cemaatleşmeler olur. Cemaatlerin oluşum gösterdiği bir coğrafyada da çeşitli bölünmeler olur ki bunu Feto örneğinden de gördük bunları iyi anlayabilmek için Kerbela’nın haklı mücadelesini iyi anlamamız lazım.”

Konuşmasının sonunda teröre, riyakar dincilere ve bölücülere karşı birlik ve beraberlik mesajı veren Seyyid Ahmet Erdem; “Açık ve net söylemek gerekirse Kerbela’nın haklı mücadelesi sadece dövmekten değil sadece sevmekten değil, Kerbela bize şunu tavsiye etmiştir Hz Hüseyin’e sevmeden önce tanıyın bilin, ondan sonra sevin. Bizde Allah nasip ederse halkımıza Bu anlamda Kerbela’yı anlatacağız, onu tanıtmaya çalışacağız ve her yıl olduğu gibi bütün hemşerilerimizi bu yürüyüşümüz de davet edeceğiz. Bu yürüyüşlerimizde birlik ve beraberlik mesajları verilecek, ülkemizde toplumumuza, milletimize, teröre, cemaatlerin riyakarlığına, bölücülüğe karşı hep birlikte el ele göstermiş olacağız. Bugün bizim Bu Memleket Bizim bir diyeceğiz ve bu değerlerimize sahip çıkacağız.” İfadelerini kullandı.

Muharrem Ayı Başladı   Video Galerisi Tıklayın.