3’lü Suriye Zirvesi: ABD’nin Saldırısı Tekrarlanırsa Ciddi Sonuçları Olur

0

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’nin Suriye’yi vurması sonrası Suriye ve İranlı mevkidaşlarıyla gerçekleştirdiği ilk üçlü görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, “Moskova, Tahran ve Şam, ABD’nin Suriye’nin egemenliğine saygı duyması gerektiğini düşünüyor” ifadelerini kullandı.

Lavrov, ABD’nin İdlib’deki kimyasal saldırı iddialarını gerekçe gösterip 7 Nisan’da Suriye ordusunun Humus yakınlarındaki bir hava üssünü vurması ardından Suriyeli mevkidaşı Velid Muallim ve İranlı mevkidaşı Muhammed Cevad Zarif ile Moskova’da ilk kez bir araya geldi.

‘BU SALDIRGANLIK EYLEMİ, REJİMİ DEĞİŞTİRMEYE YÖNELİK’

Rusya’nın başkenti Moskova’da gerçekleştirilen görüşmenin ardından Muallim ve Zarif’le birlikte kameralar karşısına geçen Lavrov, ABD’nin Suriye’ye yönelik saldırısını ‘saldırganlık eylemi’ ve ‘uluslararası hukukun ihlali’ olarak gördüklerini yineledi.

Lavrov, “Bu saldırganlık eylemi, barış sürecini baltalamaya ve rejimi değiştirmeye yönelikti. Bu girişimler başarıyla sonuçlanmayacak” diye de ekledi.

Hem Moskova’nın hem de Şam ve Tahran’ın, Washington’ın ‘Suriye’nin egemenliğine saygı duyması gerektiğini düşündüğünün’ altını çizen Lavrov, “ABD ve müttefiklerinin Suriye’nin egemenliğine saygı duyması ve 7 Nisan’da meydana gelen olayın tekrarlanmaması konusunda ısrarcıyız. Zira böyle bir eylemin tekrarlanması, hem bölgesel hem de küresel güvenlik bakımından çok ciddi sonuçlar doğurur” ifadelerini kullandı.

‘İDLİB’DEKİ KİMYASAL SALDIRI İDDİASININ UYDURMA OLDUĞUNU GÖSTEREN KANITLAR ÇOĞALDI’

Rusya ve İran’ın, İdlib’deki kimyasal saldırı iddiasını tarafsız şekilde inceleyecek bir komisyon kurulması önerisinin bloke edilmesi girişimlerinin, bu girişimde bulunan kişilerin ‘vicdanlarının temiz olmadığını’ gösterdiğini belirten Lavrov, İdlib’de meydana gelen olayın uydurma olduğunu gösteren kanıtların çoğaldığını söyledi.

İdlib’de kimyasal saldırı düzenlediyse bunun sorumlularının ortaya çıkarılması gerektiğini de kaydeden Lavrov, yaşananların, Suriye hükümeti ile muhalifler arasında başlayan görüşmeleri baltalama amacı taşıyan bir provokasyon olarak nitelendirdi.

‘RUSYA KADAR ABD DE BU ANLAŞMANIN GARANTÖRÜYDÜ’

Suriye hükümetinin elindeki kimyasal silahların ABD ile varılan bir anlaşma doğrultusunda 2013’ten tamamen imha edildiğini de anımsatan Lavrov, “Rusya kadar ABD de bu anlaşmanın garantörüydü” dedi.

Lavrov ayrıca, terörle mücadelesi ve Suriye’de barışın sağlanması için Şam’ı desteklemeye devam edeceklerini vurguladı.

Bunları da beğenebilirsin Diğer Yazılar